Београд, 31. јул 2018. године – Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић изјавила је данас да је економски раст у Србији у другом кварталу ове године био 4,4 одсто, што је, како је оценила, фантастична вест за све грађане, будући да је тај раст био планиран на нивоу од 3,6 одсто.
Брнабић је, на представљању платформе за развој IoT (Internet of Things) услуга заснованој на LoRa WAN технологији у компанији "Телеком Србија", истакла да то, са растом од 4,6–4,7 одсто у првом кварталу, чини раст од 4,5 одсто у првој половини године.
Она је најавила да ће Влада Србије у октобру или новембру предложити Народној скупштини укидање закона којим су смањене пензије, и додала да добри економски резултати за првих шест месеци ове године дају простор за нешто раније повећање пензија, али и плата у јавном сектору.
Претходних дана сам разговарала са председником Србије Александром Вучићем и министром финансија Синишом Малим и очекујем да ћу у наредних неколико дана изаћи са “временским одредницама” у вези са повећањем примања, истакла је председница Владе.
У последња два месеца, како је додала, интензивно се ради на коначном уређењу система плата, које је одлагано, како бисмо од јануара наредне године имали платне разреде у јавном сектору.
Премијерка је навела да сматра да ће Србија имати бенефит од реформе ЕУ коју најављују европски лидери, међу којима је председник Француске Емануел Макрон, али и истакла да Србија треба да се фокусира на реформе које треба да спроведе првенствено због себе саме.
То је свакако дуготрајан и тежак процес. Србија ће имати бенефите од јаче Европске уније, то је и нама у интересу и наша земља би и данас имала бољу позицију да је Унија мало јача, објаснила је Брнабић.
Она је додала да се, с друге стране, не би обазирала на питање да ли ће та реформа отежати пут Србије у ЕУ, јер наша земља зна шта треба да чини.
Предстоје нам озбиљне реформе на путу ка ЕУ, а наш посао је да их на искрен и истинит начин спроведемо, а не да само усвајамо законе да бисмо информисали ЕУ да смо то учинили, већ да их стварно применимо, како би грађани и привреда осетили све реформе, поручила је председница Владе.
Премијерка је, поводом навода да Лондон намерава да спречи да се у августу у Савету безбедности УН одржи редовна седница о ситуацији на Косову и Метохији, оценила да је то неозбиљно и политички неискрено.
Сматрам да је то неозбиљно, посебно од земље која је, и поред тога што излази из ЕУ, инсистирала на томе да остане везана за решавање проблема и регионалну стабилност и буде домаћин састанка у оквиру Берлинског процеса, а с друге стране сматра да ситуација на Космету није довољно релевантно питање да буде укључено на дневни ред седнице СБ УН, подвукла је Брнабић.
Питање Космета је, како је нагласила, важно не само за дугорочну нормализацију односа Београда и Приштине, већ и за свеукупну регионалну стабилност и сарадњу.