Београд, 24. јул 2018. године – Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања у Влади Републике Србије Зоран Ђорђевић разговарао је данас са представницима Светске банке о активностима у области родне равноправности и политикама за промовисање једнаких економских могућности за мушкарце и жене у Србији.
На састанку је било речи о подстицању приступа имовини и средствима, уклањању законодавних и институционалних препрека за подстицање учешћа на тржишту рада и јачању институционалних и законодавних аранжмана на нивоу земље и региона у циљу социјалне инклузије.
Ђорђевић је истакао да су сви закони у Србији антидискриминаторни и да тренутно ресорно министарство ради на изради нацрта закона о родној равноправности и изменама и допунама Закона о спречавању дискриминације.
Он је информисао представнике Светске банке о актуелним новинама које ће значајно допринети решавању бројних проблема.
Србија је, како је подсетио, прва земља Западног Балкана која је приступила РЕЦ програму, који се односи на дискриминацију, ксенофобију, права особа са инвалидитетом, права жена и мушкараца, превенцију насиља и инклузију Рома.
Приступ је омогућен у износу од 439 милиона евра бесповратних средстава, навео је министар и додао да је РЕЦ програм од изузетне важности за поглавља 23 и 24.
Представници Светске банке истакли су да је родна равноправност од велике важности за бржи и инклузивнији раст у Србији, као и да овај тим заједно са Владом Србије разматра политике и мере којима би се та област унапредила.