Сремска Митровица, 20. јул 2018. године – Први потпредседник Владе Републике Србије и министар спољних послова Ивица Дачић поручио је данас да Влада Србије, са осталим партнерима, остаје снажно опредељена и ангажована на спровођењу Регионалног стамбеног програма намењеног најугроженијим избегличким породицама.
|
Фото: Танјуг |
Званични сајт Владе Републике Србије преноси у целини обраћање првог потпредседника Владе поводом свечаног уручивања кључева 40 станова за избеглице у Сремској Митровици:
„Уважени гости,
Даме и господо,
Велико ми је задовољство што смо се поново окупили овде данас, скоро годину и по дана након што смо заједно положили камен темељац за изградњу 40 станова, 17. марта прошле године. За мене овај дан има посебну симболику и буди лепе емоције на велики успех који смо за кратко време постигли. Овај тријумф у грађевинском и урбанистичком смислу омогућиће и наставак градње људских живота на потпуно здравим темељима.
Желим да укажем на то да ових 40 станова представља прве завршене стамбене јединице из потпројекта 2 Регионалног стамбеног програма, и управо зато сам поносан на овај наш данашњи успех. И не само то. Ови станови биће дати на коришћење социјално најугроженијем делу нашег становништва, нашим избеглим сународницима, који се суочавају са посебним проблемима и најтежим животним изазовима.
Изградња 40 станова на овом месту финансирана је делом из Фонда Регионалног стамбеног програма, у износу од 680 хиљада евра, а у великом делу и из великодушног доприноса града Сремске Митровице, чијем градоначелнику Владимиру Санадеру желим да изразим посебну захвалност, имајући у виду да је ова општина обезбедила земљиште за градњу станова и сву припадајућу инфраструктуру, укупне вредности од око 14,5 милиона динара.
Подсетио бих на то да је у оквиру потпројекта 2 тренутно у току изградња 200 станова у девет градова. Ситуација на овим градилиштима је различита – станови су у различитим фазама изградње: или она тек треба да почне, кључеве неких ћемо ускоро поново уручивати, а негде ће то бити и за неколико месеци, али свакако се томе ближимо. Остали типови стамбених решења из овог потпројекта, који је вредан нешто више од 13 милиона евра, готово су у целости реализовани – откупљено је 250 сеоских кућа у 20 јединица локалне самоуправе, изграђено је 120 монтажних кућа у 28 јединица локалне самоуправе и девет београдских општина, и испоручен највећи део од 330 пакета грађевинског материјала.
Желео бих овом приликом да укажем на значај и нашу посвећеност решавању избегличког питања. Пре свега, то је један дуготрајан, мукотрпан и комплексан процес. Али не и немогућ, као што и данас овде видимо. Мислим да се слажемо да избегла лица које су крајем прошлог века била принуђена да напусте своје домове широм бивше Југославије заслужују извесност и повратак достојанства, после више од 20 година избеглиштва и услова често недостојних за живот човека у 21. веку.
Управо због тога, Влада Републике Србије, са осталим партнерима, остаје снажно опредељена и ангажована на спровођењу Регионалног стамбеног програма, захваљујући којем ће бити обезбеђен кров над главом за укупно шест хиљада породица у Србији, од чега је до сада збринуто две хиљаде.
Влада Републике Србије улаже значајна средства и напоре како би помогла свим расељеним лицима. То је сложен задатак, јер у Републици Србији борави, осим избеглица из бивше СФРЈ, преко 200 хиљада интерно расељених са Косова и Метохије.
Не треба заборавити да обезбеђивање стамбених решења није само по себи довољно, циљ је да се обезбеди одрживост Програма. Ту пре свега мислим на социјалне и економске услове за одрживи повратак или интеграцију избеглица у друштво и зато сматрам веома важним да све државе учеснице Програма у потпуности спроводе Сарајевски процес.
Успешна имплементација Програма и добра сарадња земаља у региону још више дају на значају Регионалном стамбеном програму. Он превазилази државне границе и показује да се сарадњом и заједничким трудом, уколико постоји воља, могу наћи одржива и трајна решења за потребе избеглих.
На крају, посебно бих захвалио свима који су препознали значај Програма и допринели његовом развоју и напретку - Европској унији, Сједињеним Америчким Државама, Немачкој, Италији, Норвешкој, Швајцарској, Данској, Турској, Луксембургу, Кипру, Румунији, Чешкој, Словачкој и Мађарској, и свим другим донаторима у жељи да неког не изоставим.
Од посебног нам је значаја подршка Високог комесаријата Уједињених нација за избеглице и ОЕБС-а у спровођењу Програма, а незаобилазна је и улога Развојне банке Савета Европе у управљању поверилачким фондом.
Поносан сам на све учеснике у имплементацији Регионалног стамбеног програма и надам се да ћемо и у периоду пред нама присуствовати још многим оваквим догађајима.
Желим вам свима срећу и успех“, навео је Дачић.