Београд, 18. јул 2018. године – Министар правде у Влади Републике Србије Нела Кубуровић изразила је уверење да ће Упутство за унапређење и промоцију поступка закључења и извршења вансудског поравнања у поступцима за заштиту права на суђење у разумном року убрзати поступак поравнања, односно обештећења странака.
|
Слева: Нела Кубуровић, Драгомир Милојевић, Оливера Станимировић и Ненад Вујић |
Фото: Фонет |
Кубуровић је поменути документ данас потписала са председником Врховног касационог суда Драгомиром Милојевићем, државним правобраниоцем Оливером Станимировић и директором Правосудне академије Ненадом Вујићем.
Она је објаснила да се поравнањем, односно обештећењем странака за које је утврђено да имају повређено право на суђење у разумном року, могу избећи нови поступци пред судовима.
Наиме, како је навела, када се утврди да је дошло до повреде права на суђење у разумном року, странке имају могућност да се обрате Државном правобранилаштву, да путем поравнања надокнаде своју нематеријалну штету или да се упуте у парницу.
У последње три године није било доследне и ефикасне примене поравнања и грађани су се увек опредељивали за тужбу која није била само тужба за накнаду нематеријалне штете, већ је буџет Републике био оптерећен трошковима адвоката и трошковима извршења, указала је Кубуровић.
Она је изразила наду да ће се кроз промоцију овог упутства, пре свега, омогућити да странке брже дођу до накнаде, да се растерете и судови, као и да се смањи прилив нових предмета, све у циљу достизања суђења у разумном року.
Према њеним речима, једино свеобухватна, системска реакција може допринети ефикаснијем судству у Србији.
Кубуровић је, подсетивши на то да је данас потписано четврто у низу упутстава између Министарства правде, Високог савета судства и Врховног касационог суда, рекла да су овога пута ту и нови потписници – Правосудна академија и Државно правобранилаштво.
Министарство правде ће, како је подвукла, на сваки начин покушати да промовише алтернативни начин решавања спорова, нагласивши да кроз ово упутство Србија испуњава и своју обавезу из Националне стратегије за реформу правосуђа, која управо промовише алтернативне начине решавања спорова, а све ради растерећења судова.