Београд, 16. јул 2018. године – Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања у Влади Републике Србије Зоран Ђорђевић и шеф Делегације ЕУ у Србији Сем Фабрици потписали су данас Споразум о приступању Програму Европске уније за права, једнакост и држављанство.
Циљ овог инструмента ЕУ јесте промовисање, заштита и примена права која обезбеђују једнакост грађана која су гарантована Уговором о функционисању Европске уније (УФЕУ), Уговором о Европској унији (УЕУ), Повељом Европске уније о основним правима („Повеља”), као и међународним конвенцијама о људским правима.
Укупан буџет за период од 2014. до 2020. године износи приближно 440 милиона евра.
Ђорђевић је, након
потписивања овог споразума у Палати Србија, навео да ће на тим пројектима Министарство радити заједно са невладиним организацијама и локалним самоуправама у области права и једнакости, инклузије Рома и борби против насиља и свих облика дискриминације.
Споразум ће, како је објаснио, омогућити организацијама цивилног друштва, јавним установама и локалним самоуправама да приступе финансијским средствима за реализацију програма и пројеката у оквиру заштите основних права.
Он је додао да ће учествовање у овом програму обезбедити и неопходна искуства из земаља Европске уније у циљу потпуног усклађивања домаћег законодавства и праксе са законодавством и праксом у земљама чланицама Уније.
Министарство је обезбедило годишњу чланарину за учешће у овом програму и тиме створило могућност свим заинтересованим ентитетима са територије Србије да приступе значајним финансијским средствима за реализацију програма и пројеката за борбу против насиља у породици, заштиту права особа са инвалидитетом, родну равноправност и остале сегменте заштите основих права.
Ђорђевић је, подсетивши на заједнички успех Србије и Европске уније у решавању мигрантске кризе, истакао да наша земља може да буде и пример свим другим земљама јер је урадила много захваљујући помоћи Уније.
Према његовим речима, отворено је 18 прихватних центара, ангажовани су теренски социјални радници, а кроз програм МАДАД 2, чија је вредност 16 милиона евра, запослено је приближно 600 људи.
Србија је, захваљујући овом програму, једина земља у Европи која је успоставила прихватне центре за малолетне мигранте без пратње, о којима непрекидно брине тим стручњака.
Успели смо да најмлађима обезбедимо несметано образовање и безбрижно детињство на које имају право, подвукао је министар.
Он је нагласио да ће Србија наставити активно да ради на јачању капацитета државних установа које се баве управљањем миграцијама, са акцентом на бризи и заштити рањивих категорија становништва, пре свега деце.
Такође, како је додао, наша земља ће наставити са радом на Поглављу 2, које се односи на слободу кретања радника, као и на Поглављу 19, које се тиче социјалне политике и запошљавања.
Фабрици је нагласио да је Србија прва од земаља Западног Балкана која је ушла у поменути програм, који финансира Европска комисија до 2020. године, оценивши да је пројекат важан у приоступању Србије ЕУ, пошто обухвата обавезе из поглавља 23 и 24.
Тај програм се односи на борбу против дискриминације, расизма, ксенофобије и хомофобије, других видова нетолеранције, промоцију права људи са инвалидитетом, једнакост полова, превенцију насиља над децом, женама и другим ризичним групама, предочио је он.