Београд, 8. јул 2018. године – Министарство државне управе и локалне самоуправе Владе Републике Србије саопштило је да је усвојеним изменама и допунама закона о државној управи и о локалној самоуправи предвиђено веће укључење грађана у доношење политика, што је уједно и један од кључних циљева реформе јавне управе у Србији.
Министарство државне управе и локалне самоуправе је у протеклом периоду омогућило јавности увид и ставило на консултације радне верзије нацрта закона, пре стављања у јавну расправу.
Управо на такву праксу смо хтели да обавежемо све државне органе и омогућимо укључивање заинтересоване јавности од почетка до краја израде закона и тако остваримо отворен дијалог, сарадњу и партнерство заинтересоване јавности са органима државне управе, рекла је помоћник министра државне управе и локалне самоуправе Наталија Павловић Шиниковић.
Истовремено, изменама у Закону о локалној самоуправи предвиђено је спровођење јавне расправе у поступку припреме одлуке о буџету у делу планирања инвестиција.
Иако неке општине и градови то већ раде и користе неке од начина комуникације да консултују грађане, наша интенција је да то постане обавеза свих локалних самоуправа јер средства у буџетима су средства свих грађана и имају право да учествују у одлукама како их улагати и на шта их трошити, рекао је помоћник министра за систем локалне самоуправе Саша Могић.
Општине и градови саме уређују питање и програм јавних расправа које саме спроводе, а Министарство ће у наредних месец дана изградити модел спровођења јавне расправе у погледу планирања буџета јавних инвестиција.
Такав модел би требало да садржи разне начине учешћа и изјашњавања грађана, од уобичајених поступака, навео је Могић и додао да грађани могу да шаљу своје предлоге писаним или електронским путем, до разних видова анкетирања грађана, слањем позива за изјашњавање на кућне адресе, изјашњавање на шалтерским местима у општини, прикупљање предлога у месним заједницама, на трговима или другим прикладним местима.
Он је такође напоменуо да од ступања на снагу Закона о локалној самоуправи, од 28. јуна, пет одсто од укупног броја грађана са бирачким правом може покренути грађанску иницијативу.