Београд/Софија, 7. јул 2018. године – Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић истакла је данас на Самиту НР Кине и 16 земаља централне и источне Европе, који се одржава у Софији, да је за нашу земљу изузетно важно свевремено и челично пријатељство Србије и НР Кине.
Брнабић је у обраћању учесницима самита, који су претходно отворили премијери Кине и Бугарске, Ли Кећијанг и Бојко Борисов, рекла да је председник Србије Александар Вучић, док је предводио Владу Србије, препознао значај оснаживања наших односа са Кином и иницирао јачање пријатељских односа и сарадње у свим сегментима.
Председница Владе посебно је захвалила кинеском премијеру Ли Кећијангу на личној подршци у оквиру механизма 16+1 и кинеској глобалној иницијативи „Појас и пут“, коју је покренуо председник Кине Си Ђинпинг.
Србија је посвећена активном учешћу у овим иницијативама које су важне за нашу земљу и за цео регион и које су допринеле бољем повезивању и јачању сарадње, нагласила је председница Владе и додала да су, поред инфраструктурних пројеката, значајни и пројекти у области енергетике, привреде, економије и културе.
Према њеним речима, модернизација железничке пруге Београд – Будимпешта, коју заједнички реализују Србија, Мађарска и Кина, што је први прекогранични пројекат у оквиру овог механизма сарадње, кључан је за инфраструктурно повезивање.
Управо зато, за Србију је данас најважније то што ћемо потписати Комерцијални уговор о модернизацији и реконтрукцији мађарско- српске железничке везе на територији Републике Србије на деоници Нови Сад- Суботица-државна граница (Келебија), који је вредан 943 милиона евра, рекла је премијерка и додала да је тиме у потпуности покривено финансирање и извођење радова на пројекту.
Председница Владе је рекла да су регионални инфраструктурни пројекти најважнији за нашу земљу и да ће они допринети повезивању и подстаћи економски напредак региона.
Она је напоменула да су управо зато, за Србију кључни „Аутопут мира“ до албанске луке Драч, аутопут који ће повезати Београд и Сарајево и аутопут до Бугарске.
Председница Владе нагласила је да је изузетан политички значај механизма 16+1 то што је снажна спона између Истока и Запада и Кине и Европе.
Желим да захвалим народу Кине, председнику Си Ђинпингу и премијеру Ли Кећијангу, на снажној подршци коју пружају у спровођењу пројеката. То олакшава размену добара и мобилност људи и позитивно утиче на стабилност целог региона и даљи напредак, истакла је Брнабић.
Брнабић је закључила да су Влада Србије и председник Србије Александар Вучић посвећени наставку активног учешћа у механизму 16+1 и јачању стратешког партнерства и челичног пријатељства између Србије и Кине.
У делегацији на Самиту у Софији, коју предводи премијерка Ана Брнабић, су и потпредседник Владе и министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић и министар рударства и енергетике Александар Антић.
 |
Фото: Танјуг |
Премијерка је захвалила домаћину, бугарском премијеру Бојку Борисову, на успешној организацији два изузетно важна састанка у Софији у овој години.
Посебно желим да се захвалим што сте вратили у фокус регион Западног Балкана током бугарског председавања Савету ЕУ и то у позитивном светлу, рекла је Брнабић.
Као и на претходном Самиту 16+1 у Будимпешти, одржаном у новембру прошле године, Србија је и у Софији добила признање за припрему пројеката.
Поред комерцијалног уговора за пругу Београд – Будимпешта, на Самиту ће бити потписани и Меморандум о разумевању о заједничком формулисању плана билатералне сарадње Кине и Србије у оквиру иницијативе „Појас и пут“, који ће потписати министар Александар Антић, затим Меморандум о разумевању о заједничкој подршци изградње Индустријског парка за воће и поврће, као и Меморандум о разумевању о сарадњи на пројектима рекострукције деонице на Коридору 10 на прузи Београд-Ниш-Прешево-Република Македонија, које ће потписати потпредседник Владе Зорана Михајловић.