Београд/Софија, 6. јул 2018. године – Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић разговарала је данас у Софији са премијером Народне Републике Кине Ли Кећијангом о даљем унапређењу сарадње и стратешког партнерства двеју земаља.
Брнабић и Кећијанг састали су се уочи сутрашњег Самита Кине и 16 земаља централне и источне Европе, што је потврда интереса обе земље за јачање и даље продубљивање сарадње у свим областима.
У делегацији коју је предводила премијерка Брнабић, били су и потпредседница Владе и министарка грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић и министар рударства и енергетике Александар Антић.
У разговору је оцењено да су политички односи двеју земаља изванредни и да их карактерише свеобухватно стратешко партнерство, узајамно поверење и подршка.
Брнабић је нагласила да је за Србију посебно важно учешће у кинеској глобалној иницијативи "Појас и пут", чији је интегрални део сарадња Кине и земаља централне и источне Европе, поручивши да ће Србија наставити континуитет политике пријатељства.
Премијери двеју земаља на састанку су разговарали о сарадњи у области енергетике и инфраструктуре, као и о пројектима путне и железничке инфраструктуре који се реализују уз кинеску помоћ.
Брнабић је истакла да је Србија посебно поносна на трилатерални пројекат модернизације железничке пруге Београд–Будимпешта, који заједнички реализују Србија, Мађарска и Кина и који је први прекогранични пројекат у оквиру овог механизма сарадње.
Председница Владе Србије је нагласила да је лично упутила Писмо о заинтересованости за приступ Србије Азијској инфраструктурно-инвестиционој банци.
Она је истакла да су Србији потребни стратешки партнери у економији, и да би волела да РТБ Бор и "Икарбус", добију стратешке партнере попут "Хестила", који је куповином Железаре Смедерево сачувао 5.000 радних места и унапредио и модернизовао пословање.
Поред енергетике, инфраструктуре и економије, Србија и Кина јачају сарадњу и у многим другим областима, а за Србију је посебно важна сарадња у области културе.
Брнабић је истакла да је јако важан пројекат отварања кинеског културног центра у Београду, и да Србија жели да у најскорије време отвори културни центар у Пекингу.
Председница Владе је изразила захвалност кинеском премијеру на недвосмисленој подршци те земље по питању Косова и Метохије, посебно унутар Уједињених нација и других међународних организација.
Кећијанг је нагласио да је та подршка константна и неупитна и да је пријатељство између Кине и Србије челично.
Самит Кине и 16 земаља централне и источне Европе одржаће се сутра у Софији, а главне теме биће продубљивање сарадње земаља иницијативе 16+1 за одрживи напредак.
Очекује се потписивање Меморандума о разумевању о заједничком формулисању плана билатералне сарадње Кине и Србије у оквиру иницијативе "Појас и пут", Меморандума о разумевању о заједничкој подршци изградњи Индустријског парка за воће и поврће и Комерцијалног уговора о модернизацији и реконтрукцији мађарско- српске железничке везе на територији Републике Србије на деоници Нови Сад- Суботица- државна граница (Келебија).
На маргинама Самита Кина–ЦИЕЗ предвиђени су и билатерални сусрети премијерке Брнабић са првим потпредседником Владе Белорусије Василијем Матјушевским и премијером Бугарске Бојком Борисовим.