Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности Владе > Равномерни регионални развој у фокусу Владе Србије

Равномерни регионални развој у фокусу Владе Србије

Ниш, 29. јун 2018. године – Министар без портфеља у Влади Републике Србије задужен за регионални развој и координацију рада јавних предузећа Милан Кркобабић изјавио је данас у Нишу да је равномерни регионални развој прворазредна национална мисија, изразивши уверење да ће Влада Србије ту битку добити.

Фото: infobiro.tv

Кркобабић је на међународном скупу "Регионални развој и демографски токови земаља југоисточне Европе" на нишком Економском факултету, оценио да је нови квалитет актуелне Владе Србије то што покушава да различите међусобно повезане политике, попут политике економског развоја, социјалне, популационе и образовне политике, доведе у једну тачку пресека коју, како је нагласио, чине мала места која су те политике раније заобилазиле.

Идеја је да свако село има задругу, амбуланту, школу, пошту. Тада можемо да кажемо да људи имају елементарне услове да остану у својим местима, истакао је министар.

Он је указао на то да основ опстанка младих на селу чине покретање привредне активности, савремена инфраструктура, здравствена заштита, адекватна социјална политика, образовање и култура.

Око 70 одсто домова културе у малим насељима не функционише. Има ли ту културе? У 16 општина не постоји ниједна експозитура пословне банке. Како ћете извршити финансијску трансакцију ако немате банкомат или банку, упитао је Кркобабић и додао да је то био један од разлог за то што је реализована акција "52 недеље - 52 поште".

Министар је изнео податак да 1.200 насеља у Србији полако нестаје и да земља мора да одлучи да ли хоће да има три, четири велика града или 4.700 насељених места.

Развој задругарства један је од основних начина да се млади људи задрже на селу, нагласио је Кркобабић, подсетивши на то да је министарство без портфеља на чијем је челу, заједно са Одбором за село Српске академије наука и уметности (САНУ) покренуло оснивање задруга, при чему је за годину дана формирано 250 задруга, а финансијски су подржане 22 задруге.

По његовим речима, конкурс за доделу подстицајних средстава за развој задругарства расписан је и ове године и намера државе је да до краја године стави на ноге 60 до 70 задруга.

Министар без портфеља задужен за демографију и популациону политику Славица Ђукић Дејановић истакла је да ће држава ове године доделити локалним самоуправама 500 милиона динара у оквиру Стратегије подстицаја рађања.

Конкурс је завршен и имаћемо следеће недеље листу оних који су добили средства. Документацију је доставило 118 јединица локалне самоуправе а добијеним средствима општине и градови у својим срединама финансираће неку од осам подстицајних мера, као што су улагање у здравство, старт-ап фирме, стручни кадар и неговатељице, истакла је Ђукић Дејановић.

Она је подсетила на то да је изменама Закона о помоћи породицама са децом обезбеђено да породице које добију четврто дете добијају до 10. рођендана детета 18.000 динара, за треће дете 12.000 динара, а за друго дете до другог рођендана 10.000 динара.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs