Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности Владе > Трећина студената планира наставак живота у иностранству

Трећина студената планира наставак живота у иностранству

Београд, 21. јун 2018. године – Министар без портфеља у Влади Републике Србије задужен за демографију и популациону политику Славица Ђукић Дејановић упозорила је данас на представљању истраживања „Миграције студената“ на то да трећина студената у Србији планира да по завршетку школовања оде у иностранство.

Фото: Танјуг

Ђукић Дејановић је на конференцији за новинаре истакла да међу тим студентима више од 90 одсто њих има апсолутну подршку родитеља за ту одлуку, док 70 одсто има рођаке и пријатеље у иностранству на чију помоћ рачуна.

Она је нагласила да је најдрастичнији податак из целог истраживања то што је четвртина оних студената који би да оду, већ решена у одлуци да то и учини, без обзира на мере које би предузела држава у намери да их задржи у Србији.

Ђукић Дејановић је објаснила да је циљ истраживања, које је спровео њен кабинет, био да се прикупе сви подаци који ће се односити на креирање конкретних мера и стимулативних активности за задржавање младих у Србији, односно да се сагледа обим студентских миграција и последица које оне могу имати на демографски и друштвено-економски потенцијал земље.

Немачка се налази на првом месту најпожељних држава за студије свих подручја студирања, осим за ИТ студнете који би најрадије да оду у САД и да тамо започну посао и живот, навела је она и упозорила на то да је 28,5 просек година младих који одлазе из Србије.

АУДИО: Конференција за новинаре поводом представљања резултата истраживања „Миграције студената“



Истраживање је показало да, када је реч о планираној дужини боравка у иностранству, 50 одсто оних студената који би да оду из Србије не планира да се врати, 19 одсто би да се врати, али кад обезбеде довољно новца за покретање сопственог посла у Србији, док би се 13,8 одсто вратило када економска ситуација буде боља и стабилнија.

У истраживању је учествовало 11.013 студената државних и приватних високошколских установа у Србији.

Међу студентима који планирају да након завршетка школовања потраже боље услове живота у иностранству предњаче студенти информационо-комуникационих технологија, чак њих 36,5 одсто и студенти из области медицинских наука, више од 30 одсто, док је мањи удео студената из области друштвених наука.

Међу државама у које би студенти нарадије одлазили предњачи Немачка, при чему сваки четврти студент, односно њих 24 одсто колико би да оде из Србије, планира баш да оде у ту државу, а затим следе САД (11 одсто), Швајцарска (10,7 одсто), Аустрија (8,7 одсто) и Норвешка (6,3 одсто).


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs