Београд, 21. јун 2018. године – Потпредседник Владе Републике Србије и председник Координационог тела за родну равноправност Зорана Михајловић разговарала је данас са представницима удружења "Новинарке против насиља" о важности извештавања о насиљу над женама.
Михајловић је том приликом истакла да поред државе и невладиног сектора који се баве борбом против родно заснованог насиља, што кроз стварање законодавног оквира и конкретних активности подршке жртвама насиља, али и превенцијом насиља, трећи важан стуб у овом процесу су медији, који имају велику одговорност и без којих не можемо много да урадимо.
Она је похвалила иницијативу групе новинарки да се окупе са циљем да допринесу унапређењу извештавања када је насиље над женама у питању, нагласивши да ће Координационо тело пружити подршку раду ове групе.
Наш заједнички циљ јесте да кроз сарадњу и подршку подигнемо свест јавности о томе колико је насиље штетно, али и да укажемо на то да се о насиљу не извештава таблоидно и сензационалистички јер то штети женама, жртвама насиља и целом друштву, навела је Михајловић.
Према њеним речима, статистика је поразна и зато морамо да радимо више на превенцији насиља и да заједно градимо ненасилно друштво.
Чланица групе „Новинарке против насиља“ Маша Милеуснић је, изражавајући захвалност Михајловић, истакла да је Координационо тело важан партнер ове групе и да кроз заједнички рад треба да истичемо да је насиље велики друштвени проблем.
Наш задатак је да истакнемо одговорност медија у борби против насиља над женама. Насиље није приватан, појединачни проблем, већ погађа цело друштво и не смемо дозволити да се кроз извештавање о почињеном насиљу врши секундарна виктимизација жена, већ да се достојанство жртве очува, а о проблему говори на професионалан начин, објаснила је она.
Милеуснић је додала да је поменута група јавна и отворена за све колегинице које желе да дају свој допринос бољем и професионалнијем извештавању о насиљу над женама и превенцији насиља.
Михајловић је подржала предлог новинарки да се формира база одговорних и професионалних саговорника из државних институција, који неће правити додатну штету када говоре у медијима о овој теми, посебно када се насиље догоди.
Како би се подигла свест медија и унапредио квалитет медијског извештавања о родно заснованом насиљу, као једна од компоненти пројекта „Интегрисани одговор на насиље над женама и девојчицама“, основана је група „Новинарке против насиља“, коју за сада чини 25 новинарки и уредница истакнутих националних медија.