Смедерево, 20. јун 2018. године – Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић изјавила је данас да је дугорочно решење питања нормализације односа са Приштином у интересу Србије, али и свих Срба и других неалбанаца на Косову и Метохији, поручивши да ни замрзнути конфликт није у интересу наше земље.
Брнабић је, одговарајући на питања новинара у Смедереву, оценила да би нормализација значила дугорочну стабилност и безбедност људи који живе у покрајини, али и стабилности региона.
У овом тренутку ми делује као да је једино Србија спремна на компромис, истакла је председница Владе и навела да не треба све стављати под флоскулу Косово је Србија и да треба бити отворен за компромис.
Она је прецизирала да компромис значи да се не иде ни у један екстрем, као и то да ми морамо да напустимо наша конформна мишљења.
Брнабић је истакла да не верује у то да ће Србија икада признати једнострано проглашену независност Косова, додавши да је Косово Србија, али да сматра да треба разговарати о дугорочној нормализацији односа са Приштином.
Говорећи о раду на изради нове медијске стратегије председница Владе је изразила очекивање да ће нова радна група наредне недеље одржати први састанак, и поручила да ће наставити да разговара са медијским удружењима.
Желимо да се до краја септембра заврши рад на медијској стратегији и да онда почнемо јавну расправу, истакла је она и додала да је план да се тај документ о развоју медијског сектора у Србији усвоји до краја године.
Премијерка је навела да су поједина медијска удружења предложила да се направи координационо тело које би се бавило свакодневним проблемима новинара, медија и медијских удружења.
Ми смо на то пристали, јер сматрамо да је важно да имамо сталну комуникацију и да је једно рад на медијској стратегији, а друго то са чиме се медијска удружења и новинари суочавају на дневном плану. О томе треба да разговарамо и ако има проблема треба да их решимо, указала је Брнабић.
Она је као пример навела да ће се будуће координационо тело бавити питањима попут оног да ли треба плаћати порез на додату вредност за средства добијена на конкурсима, али и нападима и претњама на новинаре.
То је цивилизацијска норма и црвена линија испод које не смемо да идемо. Уколико постоје претње, представници медија имају право да знају како је држава реаговала, рекла је Брнабић.