Београд, 19. јун 2018. године – Министар здравља у Влади Републике Србије Златибор Лончар изјавио је данас да се државна визија здравства заснива на стабилном, ефикасном и одрживом систему у којем су услуге квалитетне и доступне свим грађанима, док опрема, дигитализација и трендови у свету медицине, треба да иду у корак са временом.
|
Фото: Танјуг |
Лончар је, на округлом столу "Здравство Србије у наредним деценијама" у организацији САНУ, истакао да је мало области друштва које се у толикој мери тичу сваког грађанина као што је здравство, због чега је од изузетног значаја размена стручних виђења и идеја о томе у ком правцу здравствени систем треба да иде.
У деценијама које следе, како је најавио, план је да се у здравство додатно улаже, да се обнавља постојећа инфраструктура, изгради нова, запошљавају нови кадрови, врше едукације и усавршавања.
Министар је нагласио да уз све поменуто, Србија треба да постане лидер у региону за три до четири године, као и да ради на усавршавању младих путем специјализација, докторских студија, на повећању плата и побољшању услова рада.
Према његовим речима, наша земља и даље нема проблем недостатка здравствених радника, као неке друге државе и ради све како до тога не би дошло.
Министар је указао на сложеност здравственог сектора и његову повезаност са економским и социјалним областима друштва, истакавши да то захтева свеобухватну и мултидисциплинарну анализу и приступ који САНУ омогућава.
Председавајући скупу Љубиша Ракић подсетио је на то да је у претходне две године одржано седам скупова на којима се говорило о будућности система здравствене заштите.
Он је оценио да је последњих неколико година направљен значајан напредак у организацији здравствене службе и стварању материјалне базе здравственог система, уз напомену да то није трајно решење, већ тек почетак улагања.
Ракић је нагласио да свака вишемилионска инвестиција која се изгради представља само почетак, будући да сваки такав објекат на годишњем нивоу захтева улагање од 50 одсто вредности уложене за његову изградњу.