Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности Владе > Србија добија помоћ Немачке за управљање отпадом

Србија добија помоћ Немачке за управљање отпадом

Београд, 7. јун 2018. године – Министар заштите животне средине у Влади Републике Србије Горан Триван, директор Немачке развојне сарадње (GIZ) Герхард Зипел и директор пројекта Клаус Шмит потписали су данас Споразум о сарадњи на реализацији пројекта „Управљање отпадом у контексту климатских промена“.

Фото: ekologija.gov.rs

Потписаним Споразумом Министарство наставља са активностима на системском решавању питања управљања отпадом у Србији, ублажавању последица климатских промена и развијању зелене економије где се отпад користи као сировина, односно ресурс.

Триван је приликом потписивања истакао да политички односи и сарадња Србије и Немачке који су на историјски највишем нивоу, налазе свој прави израз у конкретним областима.

У пројектима као што је овај, поред инвестиција, Немачка као европски лидер у екологији може пружити искуство 25 година напретка у области заштите животне средине.

Приоритет у раду Министарства је решавање питања управљања отпадом и пречишћавања отпадних вода, због чега ћемо ревидирати стратегију управљања отпадом. Одлучни смо да очистимо Србију, истакао је министар.

Пројекат ће бити реализован на подручју региона за управљање отпадом – Нови Сад, Крушевац и Лапово, а за успостављање система управљања отпадом као ресурсом, од највећег значаја је укључивање локалних самоуправа, навео је он.

Оно што је нама важно јесте, да када будемо завршили са пројектом, да буде постигнута нова, практична вредност. Један од очекиваних резултата пројекта који је нама посебно значајан јесте укључивање неформалних сакупљача отпада у систем управљања отпадом, односно стварање прилика за запошљавање социјално осетљивих и угрожених група у локалним заједницама, отварање нових радних места, нагласио је министар.

Фото: ekologija.gov.rs

Амбасадор СР у Србији Аксел Дитман изразио је задовољство због заједничког пројекта који је климатски сензибилан и подразумева побољшање стања животне средине, смањење емисија метана, прераду отпада као секундарне сировине, и стварање прилика за отварање нових радних места.

Овај пројекат део је укупне сарадње двеју земаља, у оквиру које је Немачка од 2000. године издвојила за Србију 1,8 милијарди евра, од тога једну милијарду евра у област заштите животне средине, рекао је Дитман и изразио захвалност Министарству заштите животне средине на сарадњи.

Пројекат „Управљање отпадом у контексту климатских промена“ вредан пет милиона евра са роком реализације до краја 2020. године, израз је подршке Савезне Републике Немачке унапређењу управљања отпадом и јачању националних и локалних капацитета за развој циркуларне економије у Србији.

Шмит је рекао да је реч о коришћењу отпада као ресурса, који је до сада завршавао на депонијама, при чему уколико радимо на томе да се од отпада заради, окренућемо се ка циркуларној економији.

Овај концепт управљања отпадом присутан је у Европској унији, где је предвиђено да се до 2030. године рециклира 65 одсто отпада, са крајњим циљем да само преосталих два одсто отпада заврши на депонијама и то као инертни, безопасни отпад, објаснио је он.

Да би Србија могла да види резултате уложених напора, потребна су улагања великих инвестиција у ову област, и ми у томе желимо да помогнемо, истакао је Шмит.

Пројектом „Управљање отпадом у контексту климатских промена“ предвиђа се унапређење управљања отпадом у изабраним регионима тако да доприноси ублажавању климатских промена, пружајући подршку општинама/регионима у планирању управљања отпадом у складу са принципима циркуларне економије и ублажавања климатских промена, кроз увођење примарне сепарације отпада и пракси за смањење биодеградабилног отпада, уз могућност изградње малих постројења за компостирање (капацитета до 2000 тона), наводи се у саопштењу Министарства заштите животне средине.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs