Београд, 5. јун 2018. године – Министар заштите животне средине у Влади Републике Србије Горан Триван поручио је данас, поводом обележавања Светског дана заштите животне средине, да је питање екологије питање културе и да је важно неговати навике које ће обезбедити бољи свет за будуће генерације.
|
Фото: Фонет |
Триван је на свечаности у Ботаничкој башти рекао да је пошумљавање најефикаснији и најјефтинији начин да се реши проблем прилагођавања на климатске промене, које су стварност у којој живимо.
Он је поручио да ће се ресорно министарство залагати за то да не буде изградње хидроцентрала и мини хидроцентрала међу заштићеним добрима, да се смањи употреба пластике, као и да се настави са отклањањем опасног отпада.
Првог дана наплате пластичних кеса које се не рециклирају постигнуто је смањење њихове употребе од 50 одсто, прецизирао је министар и напоменуо да је за откривање и отклањање опасног отпада Министарство имало велику подршку од тужилаштва и БИА.
Триван је најавио да је у будућности планирано актуелизовање питања бриге о ваздуху, буке у урбаним срединама, о заштићеним добрима, о градњи у националним парковима и сличних тема.
Пројект координатор Програма Уједињених нација за заштиту животне средине у Србији (УНЕП) Александра Шиљић Томић подсетила је на то да је Светски дан животне средине установљен 1974. године, а да се данас обележава у више од 100 земаља.
Тема овог дана за 2018. годину јесте победити загађење пластиком јер је то највећи изазов садашњице, упозорила је она и додала да се дневно у Србији искористи седам милиона пластичних кеса.
Амбасадор Индије у Србији Нариндер Чаухан подвуклаје да се Индија окренута поштовању природе и животиња и да је то на неки начин стил живота, истакавши да се у тој земљи оформио велики покрет против коришћења пластике, те да се као алтернатива нуде торбе од памука.
Директор корпоративних комуникација и одрживог пословања компаније "Делез Србија" Мирјана Јовашевић указала је на то да ова компанија континуирано спроводи активности којима жели да утиче на стварање здравије и чистије планете, од рециклаже отпада, преко смањења емисије ЦО2, до стратешког управљања вишковима хране.
Са намером да допринесемо смањењу загађења околине, покренули смо и пројекат наплате пластичних кеса и први резултати су веома охрабрујући, јер се њихова потрошња преполовила, прецизирала је Јовашевић.
У оквиру данашњег програма додељене су и награде компанијама и организацијама које су допринеле заштити животне средине, а међу добитницима су Безбедносно-информативна агенција, компанија "Делез Србија", УНЕП, планински клуб "Камена гора" и други.