Београд, 4. јун 2018. године – Министарство просвете, науке и технолошког развоја Владе Републике Србије и компанија "Виза" представили су данас приручнике који ће омогућити наставницима да од септембра ове године укључе финансијско образовање и васпитање у наставу у школама широм Србије.
Такође,на конференцији за новинаре у Влади Србије презентован је и програм обука које ће експертски тим спроводити у 34 основне школе од маја до августа.
Министар просвете, науке и технолошког развоја Младен Шарчевић рекао је да је ФинПис – Укључивање финансијског описмењавања у систем образовања и васпитања први пројекат ове врсте у нашој земљи и ширем региону, чија је припрема почела у октобру прошле године, а који ће се спроводити током школске 2018/2019, а обухватиће 1.260 наставника и 15.000 деце из 34 школе широм земље.
Први корак је да кроз ФинПис пројекат помогнемо нашим наставницима да унапреде своја знања из домена финансијског образовања и васпитања, да се упознају са дидактичко-методичким моделима за његово укључивање и да нова искуства укључе у наставу од септембра, објаснио је Шарчевић.
Заједно са компанијом "Виза" и партнерима користимо нашу стручност и сарађујемо на креирању образовних ресурса и материјала како бисмо финансијско образовање и васпитање на ваљан начин укључили у систем и указали на важну улогу коју оно данас има, истакао је министар.
На конференцији за новинаре представљене су и ФинПис публикације и аутори – ауторски тим Удружења банака Србије: “Основе финансијске писмености запослених у образовно-васпитним установама“, ауторски тим Удружења „Одговорно живљење“: „Значај финансијског образовања и васпитања и модели за његово укључивање у програме наставе и учења за основну школу, „ФинПис – приручник за учитеље“, „ФинПис приручник за предметне наставнике“, ауторски тим ФЕФА факултета: „Финансијска писменост – појмовник“ и „Финансијска писменост – збирка задатака“.
Прва обука у школама за наставнике одржана је 26. маја у Основној школи „Деспот Стефан Лазаревић“ у Београду.
Материјали за наставнике доступни су за преузимање на интерактивној веб-платформи
http://finpis.mi.sanu.ac.rs/, при чему се очекује да ће и онлајн обуке ускоро почети да се реализују (
www.efinpis.rs), а пријава за наставнике је отворена.
Такође, представљени су и неформални ФинПис ресурси, уз коришћење интересантних и добро познатих средстава попут радних свезака, дидактичких игара и радионица, креирана је и едукативна онлајн игрица
finpis.mi.sanu.ac.rs/s/multimedija/igrica, прилагођена за десктоп, иОс и андроид, тако да “ФинПис” омогућава деци да уче на интерактиван и забаван начин.
Покретањем прве образовне и забавне дигиталне, интерактивне платформе за финансијску писменост у Србији, популације свих узраста имаће прилику да унапреде своје финансијско знање и информишу се о важним темама из области финансија.
Као део комуникационе кампање, "Виза" и Министарство просвете, науке и технолошког развоја креирали су промотивни ФинПис видео са децом предшколског и школског узраста, а, имајући у виду популарност нових медија, покренуће прву фејсбук страницу у јулу.
Партнери Министарства и компаније "Виза" на пројекту су Математички институт САНУ, Завод за унапређивање образовања и васпитања, ФЕФА факултет, Висока школа струковних студија за васпитаче и пословне информатичаре Сирмиум, Удружење банака Србије, Удружење “Одговорно живљење”, Агенција за едукацију и услуге „Учасофт“, Creative Brackets.
Пилот-пројекат “ФинПис” ексклузивно је представљен 25. октобра 2017. године на првом Cashless форуму у Југоисточној Европи, који је компанија “Виза“ организовала у Београду.