Београд, 30. мај 2018. године – Помоћник министра за електронске комуникације и поштански саобраћај у Министарству трговине, туризма и телекомуникација Ирини Рељин указала је данас на то да је Србија земља која традиционално има велики научно-технолошки потенцијал.
|
Фото: mtt.gov.rs |
Рељин је одржала уводни говор на почетку програма „Индустрија 4.0 и технологије будућности“, у оквиру конференције „Недеља иновација – Наука и технологија у сусрет привреди“ у Научно-технолошком парку Београд,
Она је рекла да су имена Николе Тесле и Михајла Пупина уписана у темеље савремене цивилизације, а данас многи наши млади научници развијају иновативна решења која доприносе подизању квалитета људског живота на глобалном нивоу,
Министарство трговине, туризма и телекомуникација, како је истакла, већ неколико година бројним пројектима омогућава све већем броју грађана, свих генерација, да се укључе у технолошке токове.
Подстичемо младе да се прикључе ИКТ сектору кроз програме подршке ИТ заједницама и школске едукације. Затим, захваљујући пројектима ИТ преквалификација за жене, ове године добили смо 250 нових програмерки, а из дигитализације не изузимамо ни најстарије суграђане – у току су ИТ обуке за пензионере, навела је помоћник министра.
Рељин је посебно нагласила да даљем напредовању домаћег ИТ сектора доприноси Стратегија развоја ИТ индустрије и недавно усвојени Акциони план, а да је за ширу употребу иновативних технологија кључна примена усвојених закона из ИКТ области – Закона о информационој безбедности и Закона о електронском документу, електронском потпису и услугама од поверења у електронском пословању.
Према њеним речима, Србија је спремна за даљи развој инфраструктуре и интеграцију технолошких трендова у привреди и пословању.
Она је истакла да у складу са тим, Стратегија развоја мрежа нове генерације до 2023. године, која је усвојена у априлу, промовише употребу рачунарства у облаку и интернета ствари, као и развој мобилних система пете генерације.
Циљ је обезбеђивање широкопојасне инфраструктуре којом би се омогућио приступ интернету великим брзинама, односно окружење неопходно за развој Јединственог дигиталног тржишта, које ће омогућити привредни и економски раст наше земље, закључила је Рељин.