Београд/Јерусалим, 29. мај 2018. године – Министар без портфеља у Влади Републике Србије задужен за иновације и технолошки развој Ненад Поповић учествује у Јерусалиму на међународној конференцији на нивоу министара задужених за науку и технологију "Thinking out of the box".
|
Фото: Танјуг |
Поповић је тим поводом поручио да је за Србију важно да се повезује на нивоу региона, како би уз помоћ регионалних иновационих стратегија била бољи партнер на европском и светском тржишту.
Он је нагласио потребу коришћења искустава у сфери најновијих технологија од земаља са високим БДП-ом као што је Израел.
Министар, који се данас састао и са колегама, представницима Немачке, Чешке и Јапана, навео је да у наредном периоду очекује сарадњу са тим земљама у области науке и иновација, додавши да представници влада тих земаља знају и подржавају оно што се дешава у Србији у сфери иновација.
Према његовим речима, резултат конференције јесте управо размена знања и идеја међу земљама учесницама, а њени резултати имаће одјека у будућности и у Србији.
На састанку, који се одржава по први пут, учествују министри више од 25 земаља, водећи израелски научници, добитници Нобелове награде, као и представници дипломатског кора, а о његовој важности говори и присуство израелског премијера Бењамина Нетањахуа на синоћној свечаности поводом отварања.
Конференцију је отворио израелски министар за науку и технологију Офир Акунис, уз поруку да је то добра прилика да се чују људи који су од Израела створили оно што је данас – нацију са високоразвијеном технологијом.
У оквиру конференције одржан је и министарски панел "Од развоја до глобалног успеха", на којем је Поповић учествовао заједно са министром за иновације и технологије Аргентине Лином Баранаом.
Поповић и Баранао оценили су да је привредницима неопходна помоћ владе у развијању бизниса и да је важна сарадња академског сектора и привреде.
У том контексту, Поповић је подсетио на програме Владе Србије, а међу њима и иновационе ваучере, за подршку компанијама у развијању бизниса, расту конкурентности и отварању нових радних места.
Такође, Поповић је оценио да је значајно то што је данас ИТ сектор у Србији развијен тако да може да се такмичи на великим тржиштима, као што су америчко и британско.