Београд, 29. мај 2018. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић и амбасадор Италије у Србији Карло Ло Кашо оценили су да пројекти које Србија реализује представљају шансу за још бољу сарадњу двеју земаља у области инфаструктуре и саобраћаја.
Михајловић је нагласила да је конференција "Градимо заједно: Србија, Италија, Црна Гора” прилика да Србија прикаже шта је све урадила у области инфраструктуре, али и да представи могућности за нова улагања.
Према њеним речима, Србија је данас политички стабилна земља, што је прва ствар за сваку врсту рада и инвестирања, а за компаније које већ послују у Србији и оне које намеравају да инвестирају важна је и економска стабилност коју нудимо.
То значи, како је додала, да имамо континуиран привредни раст, суфицит у буџету, смањујемо незапосленост и имамо јасан план о томе где Србија иде када говоримо о економској политици.
Она је нагласила да Србија не може да се развија ако није добро повезана унутар региона, и са свим суседима, а што је важно и за приближавање Европској унији.
Михајловић је подсетила на то да Србија има централну позицију у региону југоисточне Европе, и додала да је потребно повезивање да би се искористиле предности тог положаја.
То не можемо да урадимо сами, потребни су нам партнери и међу нашим суседима и међу оним земљама које нам могу донети ново знање и модерне технологије, навела је она.
Вредност инфраструктурних пројеката које Србија реализује, како је истакла, износи приближно 16 милијарди евра, укључујући пројекте који се већ спроводе и оне који тек почињу да се реализују.
Завршавамо источни и јужни крак друмског Коридора 10, градимо брзу пругу Београд–Будимпешта, потписали смо уговор са ЕИБ-ом о реконструкцији и модернизацији пруге Ниш–Димитровград, а следеће године очекујемо почетак радова на градњи ауто-пута Ниш–Мердаре–Приштина, прецизирала је она.
Михајловић је додала да поред планираног наставка реконструкције пруге Београд–Бар постоји могућност и потреба за реконструкцијом и пруге Београд–Ниш, где вредност инвестиције износи између 800 милиона и милијарду евра, а која је важна за ефикасан железнички транспорт кроз Србију, посебно када је реч о терету.
Такође, она је истакла да се ради и на пројектима који ће боље повезати Србију са Хрватском и Босном и Херцеговином.
Има доста могућности за улагање, а држава се потрудила да створи услове да сви који желе да улажу у Србију то могу да раде на прегледан и ефикасан начин, како у сегменту инфраструктуре, тако и у другим областима, рекла је Михајловић.
Она је подсетила на то да италијанске компаније у Србији запошљавају више од 25.000 људи, и исказала наду да ће се у наредном периоду много више говорити о сарадњи у области инфраструктуре, а да је данашњи скуп само почетак такве сарадње.
Ло Кашо је нагласио да је у Београд дошло 50 италијанских фирми из области грађевинарства и инфраструктуре, које ће имати прилику да се боље упознају с пословним приликама у Србији и Црној Гори.