Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности потпредседника > Оснаживање ромске заједнице на локалном нивоу

Оснаживање ромске заједнице на локалном нивоу

Београд, 29. мај 2018. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић отворила је данас у Београду конференцију ROMACTED: Промовисање доброг управљања и оснаживања ромске заједнице на локалном нивоу.


Михајловић, која је и председник Координационог тела за праћење реализације Стратегије за социјално укључивање Рома и Ромкиња од 2016. до 2025. године, истакла је да је ROMACTED програм усмерен на изградњу политичке воље и одрживих политика кроз ангажовање локалних власти у унапређењу демократске јавне управе и оснаживања ромске заједнице.

Она је поручила да је веома важно да се оно што је до сада урађено на нивоу државе, као што је постављање одређених стратегија и акционих планова, сада реализује на нивоу локалних самоуправа.

Такође, Михајловић је нагласила да је задатак 11 локалних самоуправа укључених у овај програм да покажу и осталим градовима и општинама да је потребно омогућити Ромима да могу сами да се боре за своја права и интересе.

Све док будемо имали конференције на овом нивоу значи да још нисмо близу тог циља. Много нам посла предстоји у свим областима, подвукла је Михајловић.

Постоји доста неједнакости и пуно проблема, зато је наш задатак да се са тим изборимо, навела је она и додала да је важна и веза између државе, Координационог тела и јединица локалне самоуправе, без чега нема напретка ни у једној области.


Михајловић је подсетила на то да је држава у претходном периоду поставила одређене оквире за инклузију Рома, не само применом закона, већ је определила и финансијска средства за то.

Она је навела да постоје ствари које још нису урађене и навела да ће то бити обављено у наредном периоду уз помоћ Савета Европе (СЕ).
Шеф Канцеларије Савета Европе у Београду Тим Картрајт рекао је да је овај пројекат веома важан јер подстиче добро управљање на локалном нивоу у оквиру европских заједница.

Пројекат је битан и зато што укључује не само припаднике ромске заједнице, већ и представнике 11 локалних самоуправа са којима ће сарађивати на спровођењу пилот-пројекта, указао је Картрајт.
Заменик шефа Делегације ЕУ у Србији Матеја Норчић Стамчар истакла је да су Роми највећа етничка мањина у Европи, али да су и даље највише дискримисани и маргинализовани.

Они су у већем ризику од сиромаштва и социјалне искључености од осталих Европљана. Важност ове теме је све већа, а чланицама ЕУ фокус је на примени оквира стратегија за инклузију Рома до 2020. године, али у Бриселу се већ разговара и приоритетима за каснији период, навела је Норчић Стамчар.

Она је додала да је питање социјалног укључивања Рома од посебне важности за приступање Србије ЕУ, и додала да Унија помаже Србији по том питању и финансијски, те да је тренутно 11,4 милиона евра намењено пројектима инклузије Рома, али да планирају да уложе још 20 милиона евра.

Након отварања конференције потписан је Протокол сарадње између Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, 11 локалних самоуправа – Крагујевац, Ниш, Оџаци, Костолац, Прокупље, Смедерево, Суботица, Врање, Врњачка Бања, Зајечар и Звездара, и Савета Европе.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs