Београд, 24. мај 2018. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић потписала је данас колективне уговоре са синдикатима и пословодством четири железничка предузећа, који ће омогућити боље услове рада за 11.228 запослених на железници.
Михајловић је подсетила на то да су запослени на железници прошли кроз тешке периоде у претходних 30 до 40 година и у свим тим тешким периодима били су одговорни према свом предузећу и држави.
Све што смо радили у претходне три године, радили смо заједно, и ако постоје радници којима треба да се поклоним, то су сигурно радници на железници, нагласила је она.
Председник Синдиката железничара Србије Драган Ранђеловић изразио је захвалност Министарству и Влади Србије на потписивању колективних уговора којима је започело одмрзавање финансијско-материјалног положаја запослених.
Према његовим речима, покренули смо се са мртве тачке, како би железнице поново постале лидер у српској привреди и региону.
Председник Синдиката извршних служби српских железница Небојша Никић рекао је да за 16 година железничари први пут имају правог министра, изразивши захвалност Зорани Михајловић на труду у вези са закључивањем колективних уговора.
Запосленима на железници нико није изашао у сусрет као што је то урадила Зорана Михајловић. Ово је четврти и до сада најбољи колективни уговор који памтим, рекао је Никић.
Четири железничка предузећа формирана 2015. године – Инфраструктура железнице Србије, Србија карго, Србија воз и Железнице Србије а.д. - данас су добила прве колективне уговоре, који су усклађени са новом организацијом и новим систематизацијама радних места.
У преговорима који су започети крајем јануара, постигнута је сагласност синдиката, пословодства и Министарства и остварен главни циљ, а то је максимално побољшање материјалног положаја запослених у постојећим условима, а посебно оних чија су занимања неопходна за редовно и безбедно одвијање железничког саобраћаја.
Закључивање колективног уговора за четири железничка предузећа је само један, али врло важан корак у заједничкој тежњи Министарства, синдиката и пословодства да железнички сектор кроз нова улагања и заједнички рад свих поврати своју позицију на тржишту у виду безбедног, сигурног, удобног и као некада омиљеног превоза, уз даље унапређење материјалног положаја запослених.