Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Саопштења министарстава > Неопходна ефикаснија борба против насиља над женама

Неопходна ефикаснија борба против насиља над женама

Београд, 18. мај 2018. године – Министарство правде Владе Републике Србије саопштило је данас поводом Дана сећања на убијене жене, жртве насиља, да је неопходна још јача и ефикаснија борба свих државних органа, медија, али и читавог друштва против ове апсолутно неприхватљиве друштвене појаве.

У саопштењу се подсећа на то да је Закон о спречавању насиља у породици усвојен крајем 2016. године, док је његова примена почела 1. јуна 2017. године.

Закон је у правни систем Србије унео сасвим нове – хитне мере у поступању државних органа, а прописана је и обавезна координација надлежних институција, као и израда индивидуалних планова заштите сваке жртве насиља у породици.

Надлежни органи су од јуна 2017. године до данас размотрили више од 40.000 случајева породичног насиља, судови су у истом периоду изрекли више од 14.000 хитних мера, а израђено је и приближно 10.000 индивидуалних планова заштите и подршке жртвама.

Подаци показују да је овај закон ипак оснажио потенцијалне и стварне жртве да пријаве насилника и подстакао целокупно друштво да не затвара очи пред насиљем.

Упоредо са наведеним, измењен је и Кривични закон, чиме је Србија ускладила своје законодавство са Истанбулском конвенцијом.

Уведена су нова кривична дела – прогањање, сексуално узнемиравање, принудни брак и сакаћење женског полног органа, која додатно пружају кривично-правну заштиту жена.

Министарство правде је током 2017. и у првој половини 2018. године наставило да прати примену тог закона, а на основу анализа, спровело је низ стручних обука надлежних за његово спровођење – тужилаца, полицијских службеника, службеника центара за социјални рад и здравствених радника.

Нажалост, и даље имамо случајеве са смртним исходом. Управо то је аларм да не смеју да се затварају очи пред насиљем, да оно мора да буде пријављено, како би се спречили трагични догађаји.

Министарство правде још једном позива све да пријаве насиље, било да се ради о њиховој породици или некоме другом, јер само заједничким снагама можемо стати на пут насилницима и показати да друштво има нулту толеранцију према насиљу у породици.

Влада Србије је прошле године прогласила 18. мај за Дан сећања на убијене жене, жртве насиља, додаје се у саопштењу.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs