Београд, 15. мај 2018. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић оценила је данас да ће пројекат јефтине станоградње омогућити припадницима снага безбедности да реше стамбено питање по јасним критеријумима и под условима повољнијим од тржишних.
Михајловић је, током расправе у Скупштини Србије о укупно 20 закона, одбацила тврдње појединих опозиционих посланика да припадници Војске Србије, полиције и БИА неће моћи да купе ове станове, или да пројекат неће бити реализован.
Грађани могу да имају поверења у Владу Србије да ће реализовати овај пројекат, а Министарство финансија ће утврдити критеријуме за кредитну способност припадника снага безбедности, навела је она.
Свакако да ће, како је додала, услови финансирања бити много повољнији од комерцијалних кредита, са фиксним каматним стопама, и сви који желе да купе стан и који су се већ пријавили имаће прилику да купе много већи стан по овом програму, рекла је Михајловић.
Она је додала да ће станови за припаднике снага безбедности бити по свим стандардима, укључујући и енергетску ефикасност, и да је у те сврхе Грађевинска дирекција Србије урадила пројектни задатак.
Према њеним речима, 80 одсто материјала које ће бити коришћен за градњу ових станова биће домаћег порекла.
Михајловић је, поводом тврдњи да је начин за решавање стамбеног питања припадника снага безбедности у повећању зарада, навела да претходних 30 или 40 година многи нису могли да реше стамбено питање узимајући комерцијалне кредите и да је пројекат јефтине станоградње пут да се то питање реши.
Она је, одговарајући на критике опозиције упућене на рачун е-дозвола, рекла да је ова реформа, по узору на коју се данас спроводи реформа катастра, омогућила да Србија са 176. места напредује на 10. место на "Дуинг бизнис листи" Светске банке по издавању грађевинских дозвола.
За разлику од неког ранијег периода, када се на грађевинску дозволу чекало и по пет, шест или седам година, данас није могућ било какав уплив личних интереса, и дозволе се добијају у просеку за шест дана, истакла је Михајловић.