Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Саопштења министарстава > Завршена пилот-фаза пројекта "До успеха, заједно"

Завршена пилот-фаза пројекта "До успеха, заједно"

Београд, 15. мај 2018. године – Министарство просвете, науке и технолошког развоја Владе Републике Србије саопштило је данас да је у оквиру пројекта ,,До успеха, заједно!“, који промовише спорт и образовање као средства за превенцију ризичног понашања међу основцима, на терену ФК Врчин одржан пријатељски фудбалски турнир за децу из Србије и Израела.

У турниру, који је одигран поводом завршетка пилот-фазе пројекта, учествовало је 120 ученика петог разреда из четири основне школе, и то „Свети Сава“ из Врчина, „Јован Поповић“ из Крагујевца, „Душан Радовић“ из Новог Сада и „Иво Андрић“ из Ниша.

Израел је представљало више од 20 ученика из различитих градова, који су о трошку својих родитеља и школа боравили четири дана у Београду.

На отварању турнира је оцењено да је у питању јединствена манифестација дружења, игре и спорта, као и да је реч о примеру добре међународне и међуинституционалне сарадње.

Пројекат је настао у Израелу пре осам година под називом „Equalizer” и данас има подршку на највишем државном нивоу, док је пројекат „До успеха заједно“, који је почео у октобру 2017. године у Србији, прилагођен нашим условима.

Очекује се да ће следеће године пројекат бити проширен и на друге школе.
Основна претпоставка јесте да се ризична понашања (наркоманија, алкохолизам, насиље, делинквенција), између осталог, спречавају структуирањем слободног времена.

Идеја је да се деци која живе у приградским насељима, са мањом понудом садржаја и где живе породице нижег социоекономског статуса, које својој деци не могу да обезбеде тренинге, приватне часове, радионице, обезбеде квалитетни садржаји у слободно време, чиме се превенирају наведени непожељни облици понашања.

Пројекат има две компоненте, а прва је едукативна, која се састоји од два сусрета недељно, по 45 минута, са обученим студентима волонтерима који са децом спроводе радионице по курикулуму који је креирала Група за превенцију насиља Министарства просвете, науке и технолошког развоја.

Радионице имају за циљ да повећају резилијентност ученика на ризична понашања. Поред радионица, студенти/волонтери помажу ученицима у учењу и изради домаћих задатака.

Иначе, студенти у овој пилот-фази су били махом апсолвенти са хуманистичких факултета и смерова који подразумевају опредељеност за рад са децом и младима (будући психолози, лекари, педагози, дефектолози, учитељи...).

Рад студената су надгледали координатори пројекта – запослени који раде у школским тимовима за превенцију насиља. Редовни доласци на ове радионице били су услов да ученици могу да учествују у другој компоненти пројекта.

Друга компонента пројекта је спортска, где је ученицима омогућено да два пута недељно у терминима слободног времена имају бесплатне тренинге фудбала, које држе тренери/наставници физичког и здравственог васпитања ван свог радног времена.

Та компонента, осим што је високомотивишућа за учешће у првој активности, сама по себи обезбеђује развој здравог животног стила, додатно оснажује тимски дух, развија фер плеј, толеранцију, самопоуздање.

Амбасада Израела је за сву децу у пројекту обезбедила бесплатне дресове, а компанија "Big Fashion" патике за тренинг.

Пројектом, који је започео у октобру 2017. године, било је обухваћено нешто више од 100 ученика петог разреда, односно у просеку по 25/26 по школи.

Учешће је било добровољно и о њему су одлучивали родитељи, након организоване презентације по школама. Одзив ученика је био такав да готово да није било осипања узорка.

Ако резултати евалуације буду позитивни, а очекује се да ће бити с обзиром на добар одзив деце и реакције родитеља, планирано је да се од следеће године пројекат прошири на нова одељења петих разреда, али и на нове школе.

Отварању турнира присуствовали су саветник министра просвете, науке и технолошког развоја Гордана Косановић, руководилац Центра за мониторинг дрога и зависност од дрога Министарства здравља Јелена Јанковић, представници Министарства омладине и спорта, Мисије ОЕБС-а у Србији и Амбасаде Израела, као и фудбалер Перица Огњеновић.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs