Београд, 11. мај 2018. године – Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања у Влади Републике Србије Зоран Ђорђевић представио је данас делегацији Међународног монетарног фонда (ММФ) приоритете и планове рада Министарства, као и постигнуте резултате у протеклих годину дана.
|
Фото: minrzs.gov.rs |
Ђорђевић је истакао да су приоритети рада Министарства смањење стопе незапослености кроз преквалификацију према потребама тржишта рада, задржавање младих, пројекат „Реци не раду на црно“ у циљу сузбијања сиве економије, као и рад на различитим законима чије се усвајање очекује у наредном периоду.
Према његовим речима, пројекат „Реци не раду на црно“ до сада је дао изузетне резултате који су од велике корист за државу, али и за грађане.
Циљ Владе јесте да грађани знају какву корист имају од борбе против сиве економије, а да се њихова свест по том питању већ мења показује и све већи број пријава за рад на црно преко бесплатне телефонске линије која је недавно активирана, указао је министар.
Он је нагласио да је у току израда социјалних карата на основу чега ће бити обезбеђена и праведнија и ефикаснија расподела социјалних давања и истовремено смањена могућност злоупотреба, што значи и постизање веће контроле.
Ђорђевић је подсетио на то да је завршена јавна расправа о Нацрту закона о поједностављеном радном ангажовању на сезонским пословима у одређеним делатностима, а припремљен је и објављен Извештај о спроведеној јавној расправи о нацрту овог закона.
Такође, како је додао, тренутно је у изради и закон о изменама и допунама Закона о финансијској подршци породици са децом, који се ускоро очекује у Скупштини.
Након усвајања овог законског решења, почећемо са применом нових подстицајних мера за друго, треће и четврто дете, које је најавио председник Србије Александар Вучић, рекао је Ђорђевић.
Оне ће важити ретроактивно, од датума када је на снагу ступио Закон о финансијској подршци породици са децом, објаснио је министар.
Ђорђевић је навео и да ће минимални процес рада по новом Закону о штрајку бити утврђен по колективном уговору или у неким случајевима по закону, док је то до сада радио послодавац.
Према његовим речима, у израду закона о штрајку, чије се усвајање очекује до краја године, били су укључени пословни партнери – и синдикати и послодавци.
Шеф Мисије ММФ-а за Србију Џејмс Руф похвалио је напоре које улаже Министарство, као и досадашње спроведене реформе.
Он је, изражавајући задовољство због постигнутих резултата, истакао да је посебно задовољан изнетим плановима који за циљ имају успостављање функционалног и одрживог система.