Београд, 9. мај 2018. године – Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања у Влади Републике Србије Зоран Ђорђевић изјавио је данас да унапређење квалитета радне снаге представља пресудан чинилац дугорочног економског и друштвеног развоја.
Ђорђевић је на конференцији „Одрживи развој 2018“ истакао да то унапређење укључује све процесе и активности који имају за циљ развој и едукацију кадрова, односно стицање знања и вештина за којима постоји потражња на тржишту рада.
На овај начин се, како је објаснио, утиче на смањивање неусклађености понуде и тражње и доприноси расту заснованом на знању.
Он је указао на то да Влада активно ради на томе да младима у Србији обезбеди боље услове живота како би могли од свог рада да живе пристојно и себи и својој породици обезбеде лепшу и сигурнију будућност, а не да одлазе у иностранство.
Такође, како је додао, Министарство помаже и запосленима тако што им пружа прилику да се преквалификују за занимања која су потребна на тржишту рада и која ће им донети бољу зараду.
Увођењем дуалног образовања, као и процесом волонтирања које је ресорно министарство увело прошле године, млади имају прилику да, пре него што заврше факултете, виде да ли заиста желе да се баве оним за шта се и школују, рекао је Ђорђевић.
Он је у складу са тим истакао да је потребно свима пружити прилику да раде оно што воле, јер једино тако ће у свом послу бити најбољи, а пре свега и задовољни у својој земљи.
Према његовим речима, за ову годину планиран је обухват 9.880 незапослених програмима из система додатног образовања и обуке, чију реализацију финансира Национална служба за запошљавање.
Министар је најавио да ће додатних 487 лица бити укључено у обуке за тржиште рада и обуке на захтев послодавца из средстава ИПА 2013 програмског циклуса.
На овај начин, али и кроз реализацију свих других мера активне политике запошљавања, тежи се успостављању стабилног, одрживог и ефикасног тренда раста запослености који се заснива на постулатима једнаких могућности и достојанственог рада за све, објаснио је он.
Ђорђевић је напоменуо да је ово у директној корелацији са Циљем 8 УН Циљева одрживог развоја – Промовисати инклузиван и одржив економски раст, запосленост и достојанствен рад за све.