Београд, 8. мај 2018. године – Министарство просвете, науке и технолошког развоја Владе Републике Србије саопштило је да су ученици ИТ одељења Прве београдске гимназије данас посетили компанију "Нордеус" у Београду, где су се упознали са начином рада у тој компанији.
Помоћник министра просвете, науке и технолошког развоја Саша Стојановић објаснио је да је, због све веће потребе за кадровима у ИТ сектору, ресорно министарство подстакло гимназије да отворе одељења за ученике надарене за информатику.
Колико ће специјализованих одељења бити отворено од наредне школске године зависиће од заинтересованих кандидата и од тога колико њих положи посебан пријемни из математике, указао је он.
Стојановић је подсетио на то да се пријаве кандидата за упис у специјализована ИТ одељења подносе од 11. до 14. маја, а да је пријемни испит 3. јуна.
Он је упутио позив свим ученицима да се пријаве за ИТ одељења како би наша земља развијала ИТ индустрију, и објаснио да је за отварање специјализованих ИТ одељења заинтересовано више од 70 гимназија у Србији.
Ученици специјализованог ИТ одељења из Прве београдске гимназије имали су данас прилику да обиђу компанију "Нордеус" и да виде у каквим условима раде програмери који су створили најпознатију игрицу Top Eleven – фудбал менаџер.
Професор Прве београдске гимназије Валентина Поповић навела је да су ученици специјализованог одељења показали одличне резултате на такмичењима из математике и програмирања, али и из других предмета – српског језика, историје.
Поповић је оценила да је добро што је уведено овакво одељење, зато што је будућност у ИТ индустрији, а ови ђаци ће имати све потребне компетенције за рад након завршене средње школе.
Она је додала да ће увођењем дуалног образовања у школе бити олакшано и учење у овим одељењима, јер ће ученици имати више праксе у компанијама.
Са радом компаније "Нордеус" ученике је упознала Мина Марковић, која у тој компанији ради пет година, при чему је том приликом навела да је рад у гејминг компанији врло забаван и да ниједан дан није исти.
Представник иницијативе "Дигитална Србија" Вероника Тасић Вушуровић рекла је да се процењује да ИТ индустрији у овом тренутку недостаје између 20.000 и 30.000 људи.
"Дигитална Србија", како је навела, верује да је у Србији могуће извршити трансформацију у дигиталну економију.
Знање је ресурс који је неопходан да би једна земља постала водећа дигитална сила, рекла је Вушуровић и оценила да су специјализована ИТ одељења прави одговор на недостатак стручних кадрова на тржишту.
Према њеним речима, специјализована ИТ одељења ће омогућити деци да стекну изузетна знања у области ИТ, али и широко гимназијско образовање.
Ученици специјализованог ИТ одељења у Првој београдској гимназији рекли су да их је љубав према информатици и програмирању навела да се упишу у овакав тип одељења.