Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Саопштења министарстава > Обележена стогодишњица смрти Гаврила Принципа и страдања Срба у логору Јиндриховице

Обележена стогодишњица смрти Гаврила Принципа и страдања Срба у логору Јиндриховице

Београд/Јиндриховице, 28. април 2018. године – Помоћник министра за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Милошевић предводио је церемонију полагања венаца и одавања почасти код спомен-костурнице у некадашњем концентрационом логору у Јиндриховицама у Чешкој Републици, у којој почива 7100 српских заробљеника из Првог светског рата.


Поводом обележавања стогодишњице од смрти Гаврила Принципа, помоћник министра положио је венац и одао почаст у Терезину код спомен-плоче Гаврила Принципа и обратио се присутнима.

Церемонији су присуствовали  студенти Војне и Полицијске Академије из Београда, представници Министарства одбране, Министарства унутрашњих послова, амбасаде Републике Србије у Прагу и Удружења за неговање традиција ослободилачких ратова Србије.
 
Гаврило Принцип рођен је у Обљају код Босанског Грахова, 25. јула 1894. године, а преминуо је у Терезину, у Чешкој Републици 28. априла 1918. године. 

У унутрашњости ћелије смештене у тврђави Терезин, данас постоје само у зид уграђени окови за које је Гаврило Принцип био свезан, који сведоче о његовој мученичкој смрти.

На зиду испред ћелије уграђена је скромна плоча са именом затвореника.

Спомен-костурница  у месту  Јиндриховице  је  место  страдања српских заробљеника за време Првог светског рата.

У Јиндриховицама се у периоду од 1915. до 1918. године, налазио највећи концентрациони логор на територији тадашње Аустроугарске.

Кроз логор Јиндриховице је прошло око 40.000 заробљеника, међу којима је највише било Срба.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs