Београд, 26. април 2018. године – Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић присуствовала је данас обележавању Теленор Дана девојчица 2018, и том приликом поручила да ће Влада настојати да им обезбеди услове да своје идеје реализују и што брже напредују у области информационо-комуникационих технологија.
Брнабић, која је почасна покровитељка овог пројекта, који је одржан поводом Међународног дана девојчица у информационо-комуникационим технологијама, истакла је да девојчице имају потенцијал да се остваре у сектору који је будућност.
Посао Владе јесте да девојчицама у тој области обезбеди подршку и што боље услове како би показале своју креативност, потенцијале и идеје претвориле у стварност, подвукла је она и нагласила да су приоритети Владе образовање и дигитализација.
Брнабић је, истичући да је она прва жена премијер у историји Србије, поручила девојчицама да ништа није немогуће и да верују у себе.
Премијерка је, говорећи о плановима за развој ИТ сектора у Србији, поновила да ће у наредне три године бити уложено приближно 65 милиона евра у развој инфраструктуре у области ИКТ.
Држава планира отварање научно-технолошких паркова и бизнис инкубатора широм Србије, почев од Новог Сада, Ниша, Краљева, Зајечара, Бора, Чачка, док овакав технолошки парк већ постоји у Београду, подсетила је она.
Такви напредни системи биће изграђени до краја мандата ове владе како бисте имали простор да испробате своје идеје, да направите оно што сањате и у будућности отворите компаније, рекла је председница Владе.
Поводом обележавања Међународног дана девојчица, Удружење пословних жена Србије организовало је такмичење „Ухвати идеју у дигиталном свету“ за ученице завршних разреда основних школа, а у оквиру којег су оне исказале своје предузетничке идеје и потенцијале, користећи дигиталне технологије у изради својих радова.
Председница Владе је прогласила и уручила награду – смарт телефоне, победничком тиму девојчица које су видео-радом представиле идеју у области развоја туризма и бизниса под називом "У мом Орловату".
Повереник за заштиту равноправности Бранкица Јанковић истакла је да је импресионирана идејама које су девојчице представиле у својим видео-радовима, те да треба разбијати предрасуде о очекиваним родним улогама и о томе који су послови више за мушкарце, а који за жене.
Генерални директор Теленор Србија Ингеборг Офстхус указала је на то да су Србији и ИКТ индустрији потребни млади дигитално талентовани људи, с тим што треба осигурати услове да се у ту област укључи што више девојчица.
Председница Удружења пословних жена Србије Сања Поповић Пантић
нагласила је да је за децу важно да ослободе и покажу свој таленат, истичући да охрабрују најаве надлежних у подстицању креативности и логичког учења јер ће то омогућити да одмах по завршетку школовања одговоре савременим захтевима у реалном сектору.
Међународни дан девојчица у ИКТ обележава се у циљу оснаживања девојчица приликом одабира будуће професије, као и подстицања да се приликом размишљања о професионалној оријентацији воде личним интересовањима и талентом.