Београд, 25. април 2018. године – Државни секретар Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Владе Републике Србије Стана Божовић отворила је данас шести по реду састанак СКГО Мреже за ромска питања, који је организован у оквиру програма „Подршка ЕУ инклузији Рома–Оснаживање локалних заједница за инклузију Рома“.
Божовић је том приликом истакла да је стратешки оквир за систематско решавање инклузије ромског становништва обезбеђен доношењем Стратегије за социјално укључивање Рома и Ромкиња Владе Републике Србије за период од 2016. до 2025. године.
Она је подсетила на то да је предлагач овог документа било ресорно министарство, у чијој су директној надлежности две од пет приоритетних области препознатих у Стратегији.
У јуну прошле године, како је прецизирала, Влада је усвојила и Акциони план за спровођење Стратегије за период 2017–2018, док ће Министарство у наредним недељама формирати и радну групу чији ће задатак бити израда новог акционог плана за 2019. и 2020. годину.
Институционални капацитети Министарства увећани су када је у јуну 2017. године формиран Сектор за антидискриминациону политику и унапређење родне равноправности, који у оквиру креирања и примене антидискриминационих мера у посебном фокусу има ромско становништво, указала је Божовић.
Она је навела да је Сектор успоставио директну комуникацију са лицима задуженим за спровођење мера за инклузију Рома из 85 јединица локалне самоуправе, при чему су добијени актуелни подаци о реализованим мерама у претходној години и плановима за текућу годину.
Према њеним речима, анализа ових података омогућује нам да створимо реалну слику о стању у појединим општинама, што ће бити од значаја при реализацији пројекта који је пред нама.
Министарство је активно укључено у различите програме и пројекте који доприносе реализацији мера предвиђених Стратегијом, нагласила је државни секретар и прецизирала да је током прошле године мерама активне политике запошљавања обухваћено 5.140 незапослених Рома и Ромкиња (2.252 жене).
Такође, како је додала, средствима из ИПА 2012 програмског циклуса у мере активне политике запошљавања, које обухватају обуке за тржиште рада, јавне радове и клуб за тражење посла, укључено је још 339 незапослених Рома и Ромкиња.
Према њеним речима, у 2017. години израђена је процена запошљивости и закључени индивидуални планови запошљавања за 17.365 Рома и Ромкиња, док је услуге професионалне оријентације у Националној служби за запошљавање користило 376 Рома.
Божовић је пренела да је важно нагласити да су за реализацију мера активне политике запошљавања у овој години обезбеђена већа средства у односу на 2017. годину.
Она је, када је реч о социјалној заштити, истакла да је омогућено да само у прошлој години 411 лица ромске националности пријави место пребивалишта и добије лична документа.
При центрима за социјални рад формирани су стручни тимови за подршку деци која живе и раде на улици. Законодавна делатност Министарства, која посредно доприноси социјалној инклузији ромског становништва, обухвата доношење Закона о финансијској подршци породици са децом и Закон о изменама и допунама Закона о социјалној заштити.
Такође, како је напоменула, побољшању положаја ромске националне мањине допринеће и измене и допуне Закона о забрани дискриминације, чије доношење је планирано за ову годину.
Запошљавање образованих младих Рома нарочито је важно у процесу јачања капацитета институција на националном и локалном нивоу, које спроводе политику њихове инклузије, а Министарство доприноси овој мери и сопственим примером, закључила је Божовић.
Програм „Подршка ЕУ инклузији Рома – Оснаживање локалних заједница за инклузију Рома“ реализује Стална конференција градова и општина.