Београд, 25. април 2018. године – Министар заштите животне средине у Влади Републике Србије Горан Триван и амбасадор Републике Словачке у Србији Дагмар Репчекова разматрали су данас актуелна питања у заштити животне средине и могућности развијања сарадње двеју земаља у овој области.
На састанку је наглашено да развијени билатерални односи представљају добру основу за јачање сарадње и у области заштите животне средине.
Репчекова је изразила спремност Словачке да пренесе Србији своја искуства у процесу придруживања Европској унији и помогне у решавању еколошких питања, нарочито у области прераде отпадних вода и управљања отпадом.
Она је оценила да је формирање Министарства заштите животне средине у Србији отворило нове перспективе сарадње Србије и Словачке по питањима екологије.
Поглавље 27 ће, како је нагласила, бити једно од најтежих и најскупљих за отварање, и Словачка је спремна да пружи пуну помоћ како би Србија одговорила тешким и сложеним захтевима у процесу придруживања ЕУ.
Репчекова је предложила одржавање стручних семинара на којима ће словачки стручњаци представити нека од најсавременијих решења у преради отпадних вода и прераде и одлагања отпада.
Триван је изразио захвалност на подршци коју Република Словачка пружа нашој земљи на њеном европском путу, као и праведном решавању питања Косова и Метохије.
Он је изразио заинтересованост за развијање заједничке сарадње у области заштите животне средине и природе, и отвореност за све иницијативе из Словачке које ће допринети јачању јавно-приватног партнерства и реализацији пројеката на заштити животне средине у Србији.
Ваше инцијативе за сарадњу по питању пречишћавања отпадних вода и управљања отпадом код нас наизлазе на отворена врата, указао је министар, додавши да је могућност успостављања јавно-приватног партнерства локалних самоуправа у Србији са словачким компанијама у обостраном интересу, али уз обавезно поштовање принципа заштите животне средине.
Он је поручио да је наша земља отворена за нова знања, за најсавременија решења, јер заштита животне средине није наша будућност, она је наша садашњост, у којој морамо одмах да деламо.