Београд, 24. април 2018. године – Први потпредседник Владе Републике Србије и министар спољних послова Ивица Дачић изјавио је данас да свака државна институција на глобалном нивоу мора поставити одређене стандарде, водећи рачуна о томе да медијима буде поуздан извор информација и сарадник од интегритета.
|
Фото: Фонет |
Званични сајт Владе Србије преноси у целини излагање Дачића на конференцији „Будућност њуз портала на Западном Балкану":
„Даме и господо,
Поштоване колеге,
Велико ми је задовољство да, као први потпредседник Владе и министар спољних послова Републике Србије, али и као дипломирани новинар, говорим на скупу који се бави будућношћу информисања.
Иако у Србији дигитални медији нису још увек преузели примат од традиционалних, нема сумње да је то правац у којем се крећемо. Управо због тога мислим да су драгоцена искуства оних који су на овом путу одмакли испред нас, као што је случај са Британијом, будући да можемо да учимо на успесима, а још више на изазовима са којима се они сусрећу.
Верујем да је данашњи скуп помогао управо у томе, односно да вам је пружио прилику да размотрите како да развијате дигиталне моделе информисања, избегавајући Сциле и Харибде с којима су се пионири у овом послу, међу којима је свакако и БиБиСи, сусретали када су запловили дигиталним таласима, а да даљи развој заснујете на праксама које су се показале најкориснијим и најделотворнијим.
Управо су изазови које дигитализација поставља пред нас шанса за напредак, путоказ који нас наводи да унапредимо и превазиђемо постојеће моделе. Дипломатија је свакако један од најбољих примера за то. Можда је највећу промену на пољу информација дигитализација изазвала управо у дипломатији – новинарство је добило нову платформу и нове модалитете за пласман својих садржаја, а дипломатија се суочила са скоро потпуним заокретом у начину на који приступа пољу информисања.
Наиме, традиционална дипломатија сматра се врло херметичном дисциплином, послом за чије ћете резултате чути тек када уроде плодом, у виду постигнутог договора или потписаног уговора.
Дипломате, које и иначе нерадо наступају у медијима, осим када говоре о конкретним резултатима свог вишемесечног, а понекад и вишегодишњег напора, сада су дошле у ситуацију да саме креирају свој аргумент у дигиталној сфери. Сведоци смо већег присуства министарстава спољних послова и дипломатских емисара у дигиталној сфери него што је то икад био случај са традиционалним медијима.
Драго ми је што је тако, иако нисам сигуран да би се све моје колеге у Министарству сложиле – они су навикли да вредно раде, а да то не приказују све док немају конкретан резултат који могу да представе. Мислим да они, као и посао који заједнички обављамо и значајни резултати које постижемо, заслужују већу пажњу, али и да грађани Србије заслужују да знају да предано радимо на одбрани њихових интереса.
Дигитална сфера нам, при том, пружа могућност да не зависимо од туђе интерпретације, већ да сами представимо свој рад и своје аргументе. Да озбиљно приступамо овом новом изазову доказ је и низ радионица о дигиталној дипломатији које смо, у сарадњи са британским Министарством иностраних послова, организовали за запослене.
Управо у тој „демократизацији“ информисања коју нам је донела дигитализација, где је свако господар свог аргумента, видим, поред изазова о којима сте данас разговарали, и начин да додатно допринесемо развоју друштва.
Министарство спољних послова, не само наше, већ свака државна институција на глобалном нивоу, мора поставити одређене стандарде, водећи рачуна да не уђе у трку са медијима, већ да им буде поуздан извор и сарадник од интегритета.
Оно што видим као наш задатак, је да провереним и правовременим информацијама помогнемо професионалним медијима у борби против какофоније гласина које се шире дигиталним таласима. Учествујући у јавној сфери, ми је делом и креирамо, и сносимо део одговорности за квалитет расправе која се води на дигиталним платформама – том савременом пандану старогрчког трга.
То свакако важи и за медијске куће. Што је већа слобода, то је већа одговорност – тога бисмо сви који пласирамо садржаје морали да се придржавамо, и институције, и медији. Само тако ћемо изградити слободно и одговорно друштво којем тежимо.
Надам се да је данашње путовање кроз дигиталну сферу било конструктивно. Није згорег да се, разматрајући будућност, подсетимо и прошлости – оснивач БиБиСи-ја Џон Рит дефинисао је следећим речима задатак јавног сервиса – „образуј, информиши, забави“. Колико год се платформе мењале, принципи, када су добро постављени, трају кроз време.
Даме и господо, хвала на пажњи и срећна нам сарадња“, подвукао је Дачић.