Београд/Подгорица, 19. април 2018. године – Министар правде у Влади Републике Србије Нела Кубуровић разговарала је данас у Подгорици са потпредседником Владе и министром правде Црне Горе Зораном Пажином о сарадњи двеју држава у области правосуђа, као и о даљем унапређењу односа између два министарства.
|
Фото: gov.me |
Кубуровић и Пажин су указали на то да је сарадња између Србије и Црне Горе одлична, не само када је правосуђе у питању, већ и у другим областима.
Они су истакли да је Меморандум о сарадњи, који постоји између два министарства, основа за даље унапређење односа, посебно када су у питању евроинтеграције две државе.
Саговорници су констатовали да су ресори које воде од виталног значаја за грађане Србије и Црне Горе, те да би заједнички пројекти, који би били подржани од Европске уније, додатно убрзали даљи развој и унапређење владавине права.
У разговору је наглашено да је сарадња два министарства, у погледу евроинтеграција и размене досадашњих искустава, од великог значаја, посебно због тога што ће Европска комисија у наредном периоду посебну пажњу посветити резултатима спровођења стратешких докумената и законских решења, које су усвојиле обе државе.
Узимајући у обзир чињеницу да Црна Гора улаже велике напоре на јачању система извршења кривичних санкција, министри су постигли договор о томе да Министарство правде Србије пружи подршку том процесу и уступи „SOURCE CODE“ софтвера САПА, који ће колегама у Црној Гори омогућити да имају адекватну евиденцију и управљање у затворском систему.
Поред наведеног, Кубуровић и Пажин су истакли да не постоје отворена питања у оквиру правосудне сарадње, и указали на то да случај Маровић није у надлежности ова два министарства, све док се не испуне услови за иницирање захтева за изручење.
Током посете Црној Гори, Кубуровић се састала и са председником Врховног суда Црне Горе Весном Меденицом, са којом је разговарала о унапређењу судског система у оквиру процеса евроинтеграција.
Оне су постигле сагласност о томе да је потребно унапредити непосредну сарадњу између судова двеју држава, што би допринело бржој и квалитетнијој размени информација приликом пружања међународне правне помоћи.
Меденица је указала на то да су ЕУ интеграције биле од изузетног значаја за решавање великог броја проблема који су постојали у црногорском правосуђу од великог броја старих предмета, дугог трајања поступка до неодговорности приликом поступања.
Она је навела да је црногорски правосудни систем данас у многим деловима реформисан, ефикаснији, квалитетнији и одговорнији.
Кубуровић и Меденица су закључиле да судије морају бити независне и непристрасне у свом судијском уверењу и доношењу одлука, али да независност никако не сме да буде препрека одговорности.