Београд, 19. април 2018. године – Скупштина Србије усвојила је данас сет финансијских закона и изабрала Душка Пејовића за председника Државне ревизорске институције (ДРИ).
Изменама и допунама Закона о акцизама предвиђено је да се та врста посебног пореза не плаћа на течни гас под условом да се користи као енергетско гориво или репродукциони материјал.
Предлогом измена Закона о порезу на додату вредност (ПДВ) предвиђено је усаглашавање тог закона са Законом о финансијској подршци породици са децом.
Законом о финансијској подршци породицама са децом предвиђено је да право на рефундацију ПДВ на храну и опрему за бебе може да се оствари за бебе рођене до 30. јуна ове године.
Циљ измене јесте да деца која су рођена до тог датума у потпуности искористе право на рефундацију ПДВ-а.
Измене закона о којима се недавно највише полемисало у јавности су и оне које се односе на пореску администрацију. Оне би требало да омогуће јавно објављивање имена најбољих пореских платиша, принудну наплату пореза са штедних налога дужника и увођење грејс периода за најугроженије пореске обвезнике.
|
Фото: Танјуг |
Предложене новине се односе и на то да Агенција за привредне регистре (АПР) неће моћи да брише фирме из свог регистра, све док Пореска полиција потпуно не заврши са контролом предузећа и врати му ПИБ, те о томе обавести АПР.
Такође, измене овог закона предвиђају и да се радна места пореских службеника разврстају по звањима у зависности од тога колико су послови сложени и одговорни, а правилник о систематизацији радних места у Пореској управи донеће се у року од годину дана од дана када овај закон ступи на снагу.
Закон о девизном пословању је такође претрпео бројне измене, па ће тако од 1. јануара наредне године Народна банка Србије (НБС) преузети послове издавања и одузимања овлашћења за обављање мењачких послова и послове контроле девизног пословања.
Да би Србија доказала да је напредовала у борби против спречавања прања новца, а у складу са препорукама МАНИВАЛ-а (тело Савета Европе за спречавање прања пара), усвојен је Закон о рачуноводству.
Србија је изменама и допунама Закона о играма на срећу усагласила своју законску регулативу са међународним стандардима у области спречавања и откривања прања новца и финансирања тероризма Организације ФАТФ.
Такође, усвојен је и Закон о факторингу (финансијска трансакција где предузеће које очекује приход - има потраживања продаје та потраживања трећој страни) који предвиђа да власник предузећа за факторинг не сме бити раније осуђиван.