Београд, 18. април 2018. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар унутрашњих послова Небојша Стефановић данас је у Амбасади Француске присуствовао састанку француско-немачке иницијативе Координационе групе за борбу против илегалне трговине ватреним оружјем на Западном Балкану.
Стефановић је, представљајући изазове са којима се Република Србија суочава у домену малог и лаког наоружања и остварени напредак у њиховом савладавању, навео да су припадници МУП-а током 2017. године за ово кривично дело поднели више од 1.250 кривичних пријава.
Такође, како је навео, у истом периоду је одузето више од 1.800 комада различитих врста ватреног оружја, приближно 24 килограма експлозива и више од 47.000 комада муниције различитог калибра.
Потпредседник Владе је, када је реч о уништењу оружја, рекао да са задовољством жели да истакне да се Србија по овом питању позиционирала као лидер у региону.
МУП је само у 2017. години уништио 18.009 комада оружја. Формирали смо специјализовани тим посвећен спречавању злоупотреба, трговине и кријумчарења оружја, муниције и опасних материја, који делује на територији целе земље, рекао је потпредседник Владе.
Према његовим речима, овај тим чине припадници Министарства са вишегодишњем искуством у комплексним међународним истрагама.
Циљ рада Координационе групе, која се данас састала, јесте између осталог и имплементација Мапе пута за одрживо решење за сузбијање недозвољеног поседовања, злоупотребе и трговине малог и лаког наоружања на Западном Балкану до 2025. године.
Мапа пута је израђена под покровитељством Немачке, Француске, Велике Британије и Европске комисије, и биће усвојена на Самиту Европска унија–Западни Балкан.
Тим поводом, Стефановић је истакао да Република Србија поздравља одржавање Самита о Западном Балкану, у Лондону у јулу 2018. године, с обзиром на то да се овај самит одржава у оквиру Берлинског процеса, односно дипломатске иницијативе везане за проширење Европске уније.
Будући да ће се на Самиту разматрати обезбеђење заједничких интереса и просперитета читавог региона у процесима попут дигитализације, безбедности, борбе против организованог криминала, корупције, насилног екстремизма и тероризма, као и унапређење социјалних односа у друштву, очекујемо да ће скуп дати нов подстрек целокупном приступном процесу земаља Западног Балкана.
Стефановић је изразио наду да ће овај самит одредити правце и приоритете деловања, како би могли да још више унапредимо процесе реформи у нашим друштвима и што брже постанемо пуноправне чланице Европске уније.
Први потпредседник Владе и министар спољних послова Ивица Дачић
на састанку је истакао да је јачање капацитета од посебног значаја за европске интеграције, имајући у виду да се од државе кандидата за чланство очекује да испуни одређене стандарде у свим областима, па и области контроле малог и лаког наоружања.
Амбасадор Француске Фредерик Мондолини истакао је да овај догађај представља важан корак у заједничкој ефикаснијој борби против опасности илегалне трговине оружјем, додавши да овај пројекат потврђује одлучност Француске и Немачке, и њихових билатералних и мултилатералних партнера, за продубљивањем сарадње са Србијом у кључној области за нашу заједничку сигурност.
Амбасадор Немачке у Србији Аксел Дитман подсетио је на то да је Берлински процес дао многе важне иницијативе и да ће и на следећем самиту засигурно бити дати нови импулси.
Након Самита у Трсту, прошле године су се Француска и Немачка одлучиле да покушају да координирају борбу против илегалне трговине оружја на Западном Балкану. Радује ме што је то наишло на на подршку наших партнера, а присуство два министра показује који значај Србија придаје овој теми, рекао је Дитман.