Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Европска комисија препознала напредак Србије

Европска комисија препознала напредак Србије

Београд, 18. април 2018. године – Министар за европске интеграције у Влади Републике Србије Јадранка Јоксимовић оценила је данас да је извештај Европске комисије о напретку Србије на путу ка ЕУ углавном избалансиран, одмерен и добар за Србију у оном смислу у којем ниједна област није оцењена као област у којој је било назадовања.

Сем Фабрици и Јадранка Јоксимовић на заједничкој конференцији за новинаре
Фото: mei.gov.rs

Јоксимовић је, на заједничкој конференцији за новинаре са шефом Делегације ЕУ у Србији Семом Фабрицијем, објаснила да у неким областима има више напретка, негде мање, негде нема, али нисмо назадовали, што не мора да буде најважнија порука, али је добро да се темпо позитивних корака у свим областима углавном констатује.

Извештај ће, како је навела, бити веома важан за чланице ЕУ у погледу тога колики ће број поглавља за отварање подржати на Међувладиној конференцији крајем јуна, до краја бугарског председавања.

У том смислу, овај документ даје довољно добрих аргумената да државе чланице прихвате и дају подршку за отварање неколико поглавља, нагласила је она и изразила очекивање да ће бити више од два, што је једини опипљив начин да грађани виде да смо напредовали на европском путу.

Према њеним речима, од велике важности за оцену стања реформи у области владавине права биће то што су послати уставни амандмани Венецијанској комисији и усвојена тужилачка стратегија за ратне злочине 4. априла, што, међутим, није ушло у извештај због времена које је било предвиђено за доставу материјала.

Јоксимовић је напоменула да су у извештају економске реформе оцењене као добре, што је чињеница јер је постигнута макроекономска стабилност, затим је јавни дуг значајно пао и има тенденцију пада до краја године, док је инфлација контролисана.

Она је, када је у питању област владавине права, навела да је негде констатовано да има више помака, негде мање, а негде је оцењено да је напредак изостао.

Извесног напретка има у реформи правосуђа, области борбе против корупције, као и у борби против организованог криминала, али је потребно и даље радити на томе, нагласила је Јоксимовић.

Кад је реч о слободи изражавања, оцена је да нема напретка, пренела је она и додала да је, с обзиром на низ активности везаних за медијску стратегију, у извештају констатовано да има активности, али да нема напретка.

Држава, како је подвукла, узима за озбиљно све што је написано у овом документу и радиће на томе.

Јоксимовић је, говорећи о делу који се односи на регионалну сарадњу, навела да је несумњиво препозната важна и одговорна улога Србије у региону, у добросуседским односима и у настојању да се стабилност сачува.

Део који се тиче дијалога Београда и Приштине је део у којем је, на наше изненађење, ушла одредница да је постигнут напредак у формирању Заједнице српских општина (ЗСО), истакла је она.

Према њеној оцени, напредак свакако није постигнут, јер је најављена иницијатива и воља да се у наредна четири месеца започне са писањем статута ЗСО, при чему је чак и та најава била изван временског оквира предвиђеног за подношење материјала.

Фабрици је рекао да су ова и наредна година кључне за приступање Србије ЕУ, истичући да је пут Србије ка ЕУ већ реалност.

Он је, говорећи о извештају, поновио да је констатовано да је Влада Србије посвећена европском путу, при чему је постигнут напредак у кључним областима у оквиру поглавља о владавини права, а то су области правосуђа, борбе против корупције и организованог криминала.

Истовремено, како је рекао, нема напретка у слободи изражавања, али ЕУ цени то што је Јоксимовић поручила да ће се Влада Србије озбиљно позабавити овим питањем јер је то једна од основних вредности ЕУ.

Према његовим речима, изузетно је важно то што је констатована позитивна улога Србије у регионалној сарадњи.

Дијалог са Приштином је кључан елемент и у извештају је констатовано да Србија треба још више да се ангажује на примени свега онога што је договорено, а у циљу постизања правно обавезујућег споразума, објаснио је Фабрици.

Шеф делегације ЕУ је нагласио да је у економској области констатован добар напредак, поготово када је реч о постизању фискалних резултата, те да је констатовано и да Србија има буџетски суфицит.

Привредни раст у извештајном периоду је 1,9 одсто, али основе система су снажне и постоје изгледи да ће он у наредним годинама расти, напоменуо је Фабрици и додао да се раст очекује због чињенице да је порастао извоз, као и стране инвестиције, те да је побољшан пословни амбијент.

Он је, наводећи да је ЕУ највећи трговински партнер Србије и први донатор, подсетио на то да је за следећих шест година Србији одобрено 1,5 милијарди евра бесповратних средстава.

Истовремено, Фабрици је за сутра најавио посету високог представника ЕУ за спољну политику и безбедност Федерике Могерини Београду, објаснивши да та посета има за циљ да истакне посвећеност ЕУ европском путу Србије.

Према његовим речима, крајем месеца у Београд ће доћи и председник Европског савета Доналд Туск, који ће разговарати са председником Србије Александром Вучићем о самиту који ће се одржати у Софији 17. маја.

Јоксимовић је пре заједничког обраћања са Фабрицијем разговарала са амбасадорима држава ЕУ акредитованим у Београду о извештају Европске комисије о напретку Србије.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs