Београд, 16. април 2018. године – Државни секретар Министарства трговине, туризма и телекомуникација Владе Републике Србије Татјана Матић саопштила је на отварању конференције IDC Adriatic Security Summit 2018 да је Србија, према индексу развоја националне информационе безбедности, на десетом месту на листи од 69 земаља, коју је утврдила The e-Governance Academy.
|
Фото: mtt.gov.rs |
Матић је истакла да је ову позицију Србија заузела пре свега захваљујући високим оценама за борбу против сајбер криминала, као и за регулативу у овој области и заштиту кључних сервиса.
Она је подсетила на то да је прошле године Влада усвојила Стратегију развоја информационе безбедности, којом су утврђени стратешки приоритети развоја у овој области.
Министарство надлежно за телекомуникације, како је додала, започело је и процедуру за усвајање Акционог плана за спровођење Стратегије информационе безбедности.
Према њеним речима, утврђене мере односе се на безбедност ИКТ система, информациону безбедност грађана, борбу против високотехнолошког криминала, информациону безбедност Републике Србије и међународну сарадњу.
Матић је најавила за ову годину усвајање измена Закона о информационој безбедности, којима ће се извршити потпуно усклађивање са европском Директивом о мрежној и информационој безбедности.
Она је навела и да је у марту ове године потписан Протокол о сарадњи Министарства трговине, туризма и телекомуникација и РАТЕЛ-а у циљу размене података о инцидентима који могу да имају значајан утицај на нарушавање информационе безбедности ИКТ система од посебног значаја, као и да је крајем прошле године Министарство са САНУ потписало Протокол о сарадњи који укључује и оснивање Центра за заштиту приватности и безбедности у дигиталном простору.
|
Фото: mtt.gov.rs |
Стратегијом информационе безбедности, како је додала, предвиђена је међународна сарадња у циљу размене информација, знања и искуства са иностраном мрежом националних, професионалних и међународних центара за превенцију безбедносних ризика у ИКТ системима.
Према њеним речима, на плану информационе безбедности успостављена је сарадња са Амбасадом САД у Београду, ОЕБС-ом, Међународном унијом за телекомуникације, Академијом за електронску управу Републике Естоније, Дипло фондацијом и швајцарским Дикефом (DCAF).
Она је нагласила да технолошки развој доноси и нове безбедносне проблеме, где сајбер напади могу битно да угрозе пословање предузећа, функционисање државне инфраструктуре и националну безбедност, док су појединци, а пре свега деца, све више изложени ризику од превара, уцена и злостављања путем интернета.
Свесни ризика и отворени за дигиталну трансформацију, спремни смо за изазове које доноси будућност, закључила је Матић.