Београд, 13. април 2018. године – Министар за европске интеграције у Влади Републике Србије Јадранка Јоксимовић изјавила је данас да наша земља по први пут ове године долази у прилику да, захваљујући упорном раду, може да користи и ИПАРД средства која се односе на област руралног развоја и уопште пољопривреде.
|
Фото: Танјуг |
Јоксимовић је имала уводно излагање на интерпарламентарној конференцији "Инструмент за претприступну помоћ у руралном развоју (ИПАРД): научене лекције и будући изгледи", која се одржава у Скупштини Србије, а на којој учествују посланици Европског парламента и парламената држава кандидата и потенцијалних кандидата за приступање ЕУ.
Она је истакла да је за Србију као земљу кандидата важно да тај статус доноси право и предност да користи претприступне фондове.
Када је у питању коришћење ИПАРД средстава, како је истакла, убудуће ће поред јачања капацитета морати да се ради и на додатном обавештавању јавности и заинтересованих грађана о постојању тих фондова, као и начинима на који могу да аплицирају за њих.
Важна ставка у томе јесте и упознавање наших пољопривредних произвођача са чињеницом да је за повлачење ових средстава, поред доброг пројекта и условно говорећи идеје, важно знати да се захтева један део предфинансирања, објаснила је она.
Према њеним речима, тај део предфинансирања у одређеној фази ће бити рефундиран и он ће на крају бити део гранта.
Што се тиче ИПАРД програма за Србију, Јоксимовић је подсетила на то да је 2014. године када је постала национални ИПА координатор, прва ставка која ју је сачекала био проблем добијања могућности да се уопште започне припрема за ИПАРД акредитацију.
Она је додала да је Европска комисија захтевала да Управа за аграрна плаћања буде смештена у Београду, а не у Шапцу, што је до тада био случај.
Радом свих институција, како је нагласила, дошли смо до тога да ове године министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Бранислав Недимовић и ја потписујемо финансијски споразум са ЕК у погледу отварања ИПАРД-а у наредних неколико година.
То за Србију конкретно значи 230 милиона евра – 175 милиона из грантова и остатак из националног удела, од 2014. до 2020. године, која стоје на располагању свим регистрованим пољопривредним газдинствима и заинтересованим пољопривредним произвођачима, навела је Јоксимовић.
Она је објаснила да ове године Србија има 15 милиона евра из ИПАРД-а, наредне године 20, те да ће се сваке године цифра повећавати за пет милиона евра, као и да то нису нека нова средства, већ да су опредељена у оквиру националне ИПА алокације за Србију.