Београд, 7. април 2018. године – Директор Канцеларије за људска и мањинска права Владе Републике Србије Сузана Пауновић честитала је данас свим припадницима ромске националне мањине 8. април – Светски дан Рома.
Пауновић је истакла да је претходну годину обележио континуитет у реализацији активности у области инклузије Рома и Ромкиња како на националном, тако и на нивоу јединица локалне самоуправе где живе припадници ромске националне мањине.
У реализацији активности предвиђених Акционим планом Владе за примену Стратегије за социјално укључивање Рома и Ромкиња раде ресорна министарства, градови и општине и организације цивилног друштва, Национални савет ромске националне мањине, као и представници ромске заједнице, навела је она.
Пауновић је рекла да је за реализацију овог двогодишњег плана до 2018. године обезбеђено 6.722.481 евра, и то из буџета Републике Србије 70 одсто, а из донаторских и других средстава ЕУ 30 одсто.
Успостављање институционалног механизма на нивоу Владе за праћење мера и активности у области инклузије Рома говори у прилог томе колики значај Влада Србије посвећује овом питању, подвукла је она.
Имајући у виду да су јединице локалне самоуправе препознате Стратегијом као кључни носиоци највећег броја активности у области инклузије Рома, обезбеђена су средства у оквиру ИПА програма да се локалним самоуправама пружи подршка у погледу јачања институционалних капацитета.
Такође, обезбеђена је и додатна подршка за израду локалних акционих планова у области социјалног укључивања Рома и Ромкиња, израда пројектне документације у циљу инфраструктурних побољшања услова живота, као и подршка цивилном сектору.
У оквиру програма ИПА 2014, предвиђена је подршка за проширење ангажовања мобилних тимова за инклузију Рома у још 20 јединица локалне самоуправе, чиме ће на својеврстан начин бити заокружена подршка локалним механизмима за инклузију Рома у 70 јединица локалне самоуправе.
Такође, за решавање најсложенијих стамбених и инфраструктурних питања у ромским насељима у јуну 2017. године започета је реализација највећег инфраструктурног ЕУ пројекта, који има за циљ унапређење услова живoта Рома у подстандардним насељима у 13 градова и општина у Србији.
Пауновић је навела да активности које држава предузима у области унапређења положаја Рома и Ромкиња доприносе и испуњењу обавеза преузетих Акционим планом за Поглавље 23 у приступању Србије Унији, а велики допринос учињен је и на испуњавању Оперативних закључака семинара који заједнички организују Влада Србије и ЕУ.
Она је подсетила на то да је прошле године Комитет за укидање расне дискриминације УН пред којим је делегација Србије представила периодични извештај похвалио напоре које наша држава спроводи у циљу унапређења положаја свих националних мањина, укључујући и најосетљивију ромску националну мањину.
У оквиру Универзалног периодичног прегледа који је наша држава прошла почетком ове године пред најважнијим телом УН у области људских права, Србија је прихватила све препоруке држава чланица УН у области инклузије Рома.