Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности Владе > Независно правосуђе предуслов јаке државе

Независно правосуђе предуслов јаке државе

Београд/Маракеш, 2. април 2018. године – Министар правде у Влади Републике Србије Нела Кубуровић поручила је данас у Маракешу да је независно, непристрасно, стручно, одговорно и ефикасно правосуђе, предуслов јаке и демократске државе у којој се грађани осећају заштићено, у којој познају своја права која су постављена на јасним и чврстим основама.


Кубуровић је на отварању Прве светске конференције у области правосуђа која се у том мароканском граду одржава од 2. до 4. априла, истакла да је захтев за независним и непристрасним правосуђем полазна тачка и ослонац правне сигурности, приближавања правде грађанима и враћања поверења у правосудни систем.

Она је додала да једно од основних људских права јесте право грађана на суђење у разумном року и у законитом прописаном поступку.

Министар правде је говорећи о правосудном систему Републике Србије, указала на то да се правосуђе наше земље тренутно налази на врхунцу реформског процеса, уоквиреним и подржаним стратешким документима као што су Национална стратегија реформе правосуђа и Акциони план за Поглавље 23.

Улога Министарства правде Републике Србије је да постави чврсте и одрживе основе независног и одговорног правосуђа израдом и предлагањем законских прописа - од подзаконских аката до предлога за измене Устава Републике Србије, рекла је Кубуровић и навела да је посебан фокус српског правосуђа усмерен ка заштити људских и грађанских права, као и ка усклађивању српске правне традиције и европских вредности.

Министарство правде се, како је истакла, приликом израде законских прописа опредељује првенствено за квалитет, пре него брзину доношења законских решења, а све у циљу добробити грађана Србије.

Она је нагласила да је јавна дискусија коју је покренуло Министарство правде на тему предлога амандмана на Устав Републике Србије трајала десет месеци и да су у процес биле укључене не само правосудне институције и стручна удружења, већ сви заинтересовани грађани.

Јавна расправа показује отвореност Министарства правде да сагледа све предлоге и сугестије не само у циљу реализовања преузетих обавезе Републике Србије из преговарачког процеса већ и како би се остварио најбољи интерес грађана Србије да добију независно, непристрасно и стручно правосуђе, рекла је она.

Министар правде је истакла да усклађивање законодавства у области правосуђа са законодавством ЕУ, такође представља један од приоритета Србије, те је тежња Министарства правде да се приликом процеса израде законских регулатива руководи превасходно препорукама и мишљењима саветодавних тела Савета Европе, конкретно Венецијанске комисије.

Кубуровић је указала и на то да Министарство правде улаже напоре како би, кроз јачање правосудних институција и израду квалитених законских регулатива, унапредило тренутни правосудни систем Републике Србије и подредило га грађанима и њиховим потребама, а све у циљу унапређења владавине права.

Она се данас на маргинама конференције сусрела и са министром правде Индије Шри Такур Прасадом са којим је разговарала о унапређењу правосудне сарадње између две земље, а до краја дана разговараће и са министром правде Шпаније Рафаелом Катаљом.

Такође, током првог дана конференција Кубуровић се упознала и имала неформалне разговоре и са министрима правде Канаде, Португала, Холандије и Египта, наводи се у саопштењу Министарства правде.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs