Београд, 2. април 2018. године – Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић изјавила је данас, током посете Републичком геодетском заводу, да је започета реформа катастра и да се већ неколико месеци ради на томе како катастар више не би био рак-рана за наше грађане и привреду.
Брнабић је подсетила на то да парламент тренутно расправља о закону о националној инфраструктури геопросторних података, и да је Влада већ усвојила предлог измена закона у упису у катастар, оценивши да је то једна од најкомплекснијих реформи која ће бити спроведена.
Влада се не плаши да се ухвати у коштац са тим, поручила је премијерка, и додала да су се грађани чак и деценијама борили са уписом имовине у катастар и да томе мора доћи крај.
Она је најавила да ће Србија до 1. октобра добити ажуриран адресни регистар и да ће све куће до половине 2019. године имати истакнуте улице и бројеве, а да ће, захваљујући томе, више од три милиона људи добити кућне бројеве и адресе.
Тај посао је већ завршен у Лозници, где је 677 улица добило име, истакла је Брнабић, објаснивши да је предвиђено да елаборат за целу Србију буде готов до октобра.
Према њеним речима, локалне самоуправе ће преузимати елаборате и комисије ће давати имена улицама, а онда ће Републички геодетски завод давати кућне бројеве.
Након тога штампамо табле и бројеве и следи велика акција у целој Србији, где ћемо качити имена улица и кућне бројеве. То би требало све да завршимо до средине 2019. године, навела је председница Владе.
Потпредседник Владе и министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић најавила је да ће катастар бити потпуно електронски до 2020. године.
Михајловић је рекла да би током априла посланици требало да расправљају о предлогу измена Закона о поступку уписа у катастар непокретности и водова, које би требало да ступе на снагу од 1. јула.
Суштина измена јесте увођење бележника, односно нотара у поступак уписа у катастар непокретности, што ће грађанима омогућити да лакше и брже упишу своју имовину, објаснила је она.
Грађани ће тада, како је нагласила, моћи све да заврше само на једном месту – код нотара, који ће да дигитализује уговор, електронски га овери и пошаље по службеној дужности тамо где је потребно.
Брнабић и Михајловић су у РГЗ-у посетиле салу са серверима који ће се користити за електронски катастар.