Београд, 31. март 2018. године – Потпредседник Владе Републике Србије и председник Координационог тела за родну равноправност Зорана Михајловић поновила је данас да читаво друштво мора да се укључи у акцију заштите жена, којих је у последњих 10 година убијено више од 330.
Званични сајт Владе Србије преноси у целини писано обраћање Михајловић поводом нових случајева насиља над женама последњих дана:
„Мушкарац задавио жену!”, “Слепу мајку ударали док није издахнула!”, “Отац избо ћерку јер се забавља са Србином!”... само су неки од наслова које сваког дана читамо у новинама и на порталима.
И док бројимо десету жену жртву партнерског и породичног насиља од почетка године, не могу да се не запитам јесмо ли постали имуни и безосећајни на овакве наслове, јесмо ли заборавили да као друштво треба да реагујемо и учинимо све да оваквих злочина не буде. Јесмо ли спремни да окренемо главу од насиља и насилника јер се то не дешава нама, као да не знамо да то може да се догоди нашим ћеркама, сестрама, пријатељицама.
Влада Србије чини огромне кораке у законодавном и стратешком правцу. Спровођењем Закона о спречавању насиља у породици који се примењује од јуна, до сада је изречено више од 15.000 хитних мера удаљавања насилника из стана и забране приласка жртви. Жене храбрије пријављују насилнике и то је добро, али није довољно. Јер, сви ми као друштво мора да учинимо више – држава, цивилни сектор, медији, али и грађанке и грађани Србије. Не окрећимо главу пред насиљем, оно је ту око нас. Реагујмо и пријавимо насилника, спречимо злочин.
Координационо тело за родну равноправност координира припрему првог државног извештаја који Србија подноси ГРЕВИО групи, међународном телу које је надлежно за праћење реализације Конвенције Савета Европе о спречавању и сузбијању насиља над женама (Истанбулске конвенције).
Координационо тело задужено је за координацију извештавања и прикупљање свих релевантних информација и података потребних за припрему државног извештаја ГРЕВИО комитету. Истанбулска конвенција, коју смо ратификовали у октобру 2013. представља прекретницу у борби против насиља над женама и први је међународни правно обавезујући документ који уређује ову област. Очекујем одзив свих републичких и локалних институција у припреми извештаја, јер ће он бити наше огледало пред Саветом Европе“, навела је Михајловић.