Београд, 28. март 2018. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар унутрашњих послова Небојша Стефановић изјавио је данас да је за ефикасан одговор на претње од тероризма неопходна добра координација државних органа, њихово снажење и међусобна повезаност, као и чврста сарадња на међународном нивоу.
Стефановић је на предавању на Војној академији у Београду на тему "Супротстављање екстремизму и тероризму као важан сегмент политике националне безбедности Републике Србије", истакао да без међународне сарадње и размене информација безбедносних служби није могућ ефикасан одговор на претње од тероризма.
Међународна сарадња са другим земљама је стална и интензивна. Осим класичне сарадње кроз Интерпол, Еуропол и SELEC, Србија има и билатералну сарадњу са великим бројем држава, што нам омогућава обимну размену података, указао је он.
Такође, како је навео, посебан акценат је и на регионалној сарадњи, јер размена информација и правовремено реаговање могу да спасу животе, додавши да ће Србија наставити посвећено да ради на спречавању свих потенцијалних терористичких деловања.
Потпредседник Владе је, као пример, навео добру сарадњу и размену информација између граничних полиција током мигрантске кризе.
Управо су добра сарадња граничних полиција и размена информација о лицима која могу бити носиоци ризика довеле до тога да од 2015. године до данас на територији Србије нема значајнијих кривичних дела почињених од стране миграната или над њима, навео је Стефановић.
Он је рекао да је од 2015. године кроз нашу земљу прошло 1,5 милиона људи и захваљујући великом напору и раду безбедносних служби грађани нису осетили било какву врсту несигурности.
Потпредседник Владе је, говорећи о повезаности организованог криминала и тероризма, указао на то да се новац за финансирање тероризма неретко обезбеђује кроз криминално деловање, углавном кроз наркотрафикинг, додавши да Служба за борбу против тероризма и екстремизма и друге службе безбедности прате све догађаје и појаве који могу бити повезани са радикализацијом и екстремизмом.
На тај начин се трудимо да у корену сасечемо и превентивним деловањем спречимо настајање терористичких ћелија које би евентуално могле да изазову био какву врсту угрожавања безбедности наших грађана, нагласио је он.
Предавању на Војној академији су присуствовали полазници 7. класе Високих студија безбедности и одбране, 61. класе Генералштабног усавршавања и 64. класе Командно-штабног усавршавања, наводи се у саопштењу Министарства унутрашњих послова.