Београд, 27. март 2018. године – Министар без портфеља у Влади Републике Србије задужен за демографију и популациону политику Славица Ђукић Дејановић изјавила је данас да је финансијска помић породицама са децом, која је предвиђена Стратегијом подстицаја рађања, усмерена на подстицај рађања трећег и четвртог детета.
Ђукић Дејановић је на седници Сталне конференције градва и општина, истакла да данас 52 одсто жена има једно дете, 40 одсто двоје деце и само осам одсто троје и више деце, и додала да жене у Србији у просеку данас рађају 1,46 деце а основни циљ је да се повећа на 1,85.
Закон о финансијској подршци породицама са децом предвидео је да за свако прво дете мајке добију по 100.000 динара, и почеће да се примењује од 1. јула, подсетила је она.
Такође, Ђукић Дејановић је навела да поменута стратегија предвиђа да за свако друго дете мајке две године добијају по 10.000 динара, за треће 12.000 динара, а за четврто 18.000 динара наредних 10 година.
На замерке зашто се стимулише рађање само четворо деце, она је објаснила да је препорука Светске здравствене организације да је за здравље мајке и детета лимит четворо деце.
Она је упутила позив локалним самоуправама да буџетима предвиде да породице које имају троје деце и роде им се близанци, обоје деце имају иста права.
Стратегија је предвидела да ће четврто уписано дете имати од државе 18.000 динара наредних 10 година, али да локална самоуправа обезбеди иста средства и за пето јер ће и таквих примера бити, а неће их бити пуно.
Просечна старост становника у Србији је приближно 43 године, што нас сврстава у једну од пет најстаријих земаља у Европи, нагласила је Ђукић Дејановић.
Она је подсетила на то да је прошле године за пројекте подстицања рађања 15 општина добило 130 милиона динара.
Буџетом је за ову годину, како је рекла, предвиђено 566 милиона динара, при чему ће предност у добијању средстава имати пројекти у којима учествује више општина у циљу подстицања рађања.