Београд, 27. март 2018. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић разговарала је данас са амбасадором НР Кине у Србији Ли Манчангом и председником компаније „Чајна комјуникејшн констракшн компани“ (CRBC) Ду Феијем.
Михајловић је на састанку, на којем је било речи о реализацији тренутних пројеката које кинеска компанија изводи у Србији, али и о новим инфраструктурним пројектима, нагласила да CRBC све што ради у Србији обавља по уговору и квалитету, поштујући рокове и стандарде.
Све што радимо, радимо заједно и у партнерству, као што то чине и председници Србије и Кине Александар Вучић и Си Ђинпинг. Србија и Кина имају одличну политичку и економску сарадњу и задовољство ми је што можемо да разговарамо и о сарадњи на новим пројектима које Србија планира, истакла је она.
Према њеним речима, ове године ће почети градња ауто-пута од Прељине до Пожеге на Коридору 11, дужине 30,96 километара.
Влада Србије је спремна да потпише Меморандум о разумевању са кинеском компанијом о градњи ауто-пута од Пожеге до границе са Црном Гором јер ова компанија већ у Црној Гори гради ауто-пут до границе са Србијом, навела је Михајловић.
Амбасадор Ли је истакао да је Кина врло задовољна сарадњом коју има са Владом Србије, као и сарадњом коју кинеске компаније остварују са Министарством грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре.
Председник CRBC Ду Феи изразио је захвалност Михајловић на досадашњој сарадњи, и истакао да радови на деоници Сурчин–Обреновац добро напредују, у складу са роковима и стандардима квалитета и заштите животне средине.
Он је изразио спремност да CRBC учествује и у новим пројектима у Србији.
Са посебном пажњом, како је навео, очекујемо потписивање Меморандума о разумевању за изградњу деонице Коридора 11 од Пожеге до Бољара, с обзиром на то да смо се и с црногорским званичницима договорили да учествујемо у изградњи ауто-пута ка Србији, у дужини од 78 километара.
Михајловић је овом приликом поклонила председнику CRBC ткани ћилим, ручни рад који презентује српску културну баштину, а израдиле су га жене са села у оквиру заједничке иницијативе Координационог тела за родну равноправност, НАЛЕД-а и Етно-мреже „Упослимо 1.000 жена у руралним подручјима“, наводи се у саопштењу Кабинета потпредседника Владе и министра грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре.