Београд, 24. март 2018. године – Први потпредседник Владе Републике Србије и министар спољних послова Србије Ивица Дачић оценио је данас после сусрета са министром спољних послова Алжира Абделкадером Месахелом, да су Србија и Алжир братске земље, као и њихова два народа, да их везује дуго пријатељство и сарадња више од 50 година, која би у економском погледу требала да се унапреди.
 |
Фото: Фонет |
Дачић је на заједничкој конференцији за новинаре са Месахелом у Палати Србија рекао да је Србија заинтересована за наставак и интензивирање политичких контаката са Алжиром на високом и највишем нивоу, као и да очекује развој економске сарадње, јер мислимо да ту има много простора.
Он је подсетио да су у прошлости велике српске компаније радиле у Алжиру, а да је сад спољнотрговинска размена две земље свега нешто више од 30 милиона евра, што је мало у односу на могућности.
Први потпредседник Владе је за јун или јул ове године најавио седницу међудржавног економског комитета двеју земаља, што би требао да буде подстицај даљем успешном раду у тој области.
Такође, Дачић је захвалио Алжиру на принципијелном ставу да не призна независност Косова.
Једни друге треба да подржавмо у међународним телима и настојањима да до решења долазимо дијалогом у УН. Веома је важно, јер смо далеко, да се међусобно информишемо о ситуацији у нашем и њиховом региону. Желимо да подржимо мирно решење проблема Западне Сахаре, пре свега кроз УН, рекао је Дачић.
Он је додао да је сарадња у области одбране и наменске индустрије веома добра, а да је Србија заинтересована за споразум о ваздушном саобраћају и спремна да сарађује у борби против тероризма и размени безбедносних информација.
Месахел је, подсећајући на велику војну, политичку и другу подршку бивше Југославије борби за независност Алжира, рекао да његова земља, упркос притисцима, није признала Косово, јер је увек била на страни територијалног интегритета Србије.
Он је поручио да су српске фирме у Алжир добродошле да се такмиче на тендерима за изградњу инфраструктуре, јер су конкурентне и имају своје место у тој земљи, која је покренула бројне пројекте изградње.
Министар спољних послова Алжира је навео и да се ситуација у вези са Западном Сахаром мора решити у оквиру УН, те да је то "питање деколонизације", а да су питање права на аутономију и питање територијалног интегритета две различите ствари.
Месахел је подсетио да је сарадња Алжира и Југославије била изузетна, јер је Југославила пружала политичку подршку и у области обуке кадрова, и додао да односи двеју земаља могу да буду пример другима.
Дачић и Месахел су данас у Палати Србија потписали и
Споразум о сарадњи Србије и Алжира у области омладине и спорта за период од 2018. до 2020. године.
Такође, министар спољних послова Алжира Абделкадер Месахел и министар заштите животне средине у Влади Републике Србије Горан Триван су потписали
Меморандум о разумевању двеју земаља у области заштите животне средине, одрживог развоја и обновљивих извора енергије којим ће бити омогућена размена знања, искустава и јачање билатералних односа.