Београд, 20. март 2018. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић изјавио је данас да је Ексим банка Турске спремна да издвоји 400 милиона долара за кредитирање различитих инфраструктурних пројеката у Србији.
|
Фото: Танјуг |
Љајић је на заједничкој конференцији за новинаре са потпредседником Владе Републике Турске Фикримом Ишиком, након завршетка заседања Мешовитог комитета за економску сарадњу Републике Србије и Републике Турске, истакао да се још воде преговори око услова за коришћење тих средстава.
Он је изразио уверење да ће се постићи договор и да ће ти услови бити за нас повољни, како би ова средства постала оперативна и могла да се користе, пре свега, за развој путне и саобраћајне инфраструктуре у Србији.
Потпредседник Владе је поручио да парламенти двеју земаља треба што пре да ратификују потписани споразум о слободној трговини како би у што краћем року могла да се повећа робна размена са садашњих 1,2 милијарде долара на две милијарде.
Љајић је истакао да је у Београду данас успешно окончано треће заседање Мешовитог комитета за економску сарадњу Србије и Турске и да је констатовано да се политички и економски односи двеју земаља веома успешно развијају на обострану корист.
Он је навео да други важан корак ка повећању робне размене треба да буде одржавање што више пословних сусрета привредника Србије и Турске, и додао да је данас договорено да се увек уз заседање Мешовитог комитета организују и пословни форуми.
Потпредседник Владе је нагласио да је Србији потребно више турских инвестиција, и подсетио на то да је већ пуно турских фирми отворило погоне у текстилном сектору у Србији.
Већ имамо нове најаве за долазак турских улагача не само у сектор текстилне индустрије, већ и у друге привредне секторе, додао је он.
Љајић је пренео да је договорено и да наредно заседање Мешовитог комитета буде одржано на пролеће 2019. године.
Ишик је рекао да Србија за Турску представља кључну државу на Балкану и да Србију доживљавају као суседну земљу, иако не постоји заједничка граница.
Он је истакао да турске компаније желе да учествују у великим инфраструктурним пројектима у Србији, а као један од главних заједничких пројекта за реализацију у наредном периоду издвојио је изградњу "кружног" ауто-пута између Београда и Сарајева.
У Београду су се састале и наше техничке делегације и обавиле теренски обилазак трасе тог пута. Тренутно се обављају све техничке припреме за реализацију овог пројекта, навео је Ишик.
Потпредседник Владе Турске је истакао да његова земља са Србијом изграђује посебно блиске свеукупне односе, и подсетио на то да су председници двеју земаља Реџеп Тајип Ердоган и Александар Вучић изразили жељу да се ти односи унапређују.
Историјска посета нашег председника у октобру прошле године била је прекретница у побољшању наших односа. Тада је потписано много уговора, а сви имају за циљ развијање сарадње, нагласио је он.
Ишик је навео да су односи двеју земаља унапређени и тројним састанком Србије, Босне и Херцеговине и Турске, који је организован у Турској, уз оцену да такви скупови могу да допринесу побољшању економских и политичких односа Србије и Турске.
Љајић и Ишик су данас потписали Протокол са заседања Мешовитог комитета, а представници института за стандардизацију Србије и Турске потписали су Меморандум о разумевању у области стандардизације.