Београд/Женева, 20. март 2018. године – Канцеларија за информационе технологије и електронску управу Владе Републике Србије добитник је престижне светске награде за допринос развоју информационог друштва, коју додељује Светски самит за информационо друштво (WSIS).
|
Фото: Танјуг |
Директору Канцеларије Михаилу Јовановићу је награда "Стварање доброг окружења за развој информационог друштва" уручена данас у Женеви, у седишту Међународне телекомуникационе уније (ИТУ) при Уједињеним нацијама.
Према његовим речима, челни људи на Светском самиту, као и сви они који су гласали за Србију, препознали су оснивање Канцеларије за информационе технологије и резултате остварене у области електронске управе као један од кључних момената за развој информационог друштва и дигитализацију у Србији.
Канцеларија је, како је прецизирао, победила у конкуренцији од укупно 685 пријављених и 492 номинована пројекта владиних институција, компанија и организација цивилног друштва из читавог света.
Он је исказао захвалност организаторима Форума Светског самита о информационом друштву на признању, али и премијерки Ани Брнабић, која је дигитализацију и развој информационог друштва поставила као један од приоритета Владе Србије.
Јовановић је рекао да је награда велики подстицај овој институцији и потврда претходно покренутих пројеката, попут успостављања државног "дата" центра, националног портала отворених података, е-инспектора и пројекта "Бебо добро дошла на свет".
Такође, неки од пројеката електронске управе који су реализовани у претходних шест месеци, а које је међународна заједница препознала и наградила, јесу и аутоматска овера здравствених картица, електронска пријава предузетника, плаћање платним картицама, еНовцем и интегрисаним електронским банкарством на националном порталу еУправа, као и два круга преквалификација у ИТ сектору, навео је он.
Светски самит о информационом друштву од 2012. године награђује државне институције, невладине организације и компаније из приватног сектора који су на иновативан начин искористили информационе и комуникационе технологије како би унапредили своје окружење и тиме уједно допринели остваривању "Циљева одрживог развоја" УН из 2015. године.