Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Политика > Споразум о стабилизацији дефинише политичке приоритете који се морају испунити

Споразум о стабилизацији дефинише политичке приоритете који се морају испунити

Београд, 5. јул 2005. године - Бивши министар за европске интеграције и главни преговарач Хрватске у преговорима о придруживању ЕУ Невен Мимица изјавио је данас да преговори о закључивању Споразума о стабилизацији и придруживању ЕУ не подразумевају само формирање преговарачког тима, већ и паралелно извођење реформи у земљи и добру комуникацију са грађанима.

Мимица је другог, завршног дана семинара "Искуства Хрватске у придруживању ЕУ и приступању Светској трговинској организацији" који се одржава у Београду, истакао да сâм Споразум о стабилизацији и придруживању дефинише који су то политички приоритети које земља мора испунити да би дошла до следеће фазе у приближавању ЕУ, односно да би постала кандидат за члана Уније.

Он је, говорећи о искуствима Хрватске, којој је датум почетка преговора о чланству у ЕУ одложен због недовољне сарадње са Хашким трибуналом, поручио политичарима у Србији и Црној Гори да не смеју занемарити испуњавање политичких критеријума.

Веома је важно да се преговарачки тим на самом почетку преговора избори за јасну формулацију перспективе, односно да у Споразуму стоји да је његов циљ чланство земље у ЕУ, указао је Мимица.

Председник Већа за заштиту тржишног надметања и чланица хрватског преговарачког тима за чланство у СТО Олгица Спевец нагласила је да главни преговарач земље која је почела процес преговора са ЕУ мора имати тако добру позицију и у политичким, и у привредним круговима да током преговора може брзо да реагује и донесе одлуке које ће касније сви поштовати.

Помоћник министра иностраних послова и европских интеграција Хрватске и секретар преговарачког тима Тамара Обрадовић истакла је да највише пажње треба посветити првом нацрту који ће доћи из Брисела.

Она је нагласила да би паралелно са израдом смерница за Споразум требало обратити пажњу на резултате које су постигле друге земље које су пролазиле кроз тај процес и из тога извући поуке.

Према њеним речима, у комуникацији са ЕУ најважнији је састав мисије сваке земље у Бриселу, због чега то морају бити најбољи стручњаци.

Дводневни семинар организовала је Канцеларија за придруживање ЕУ Владе Републике Србије, у сарадњи са Фондацијом "Ханс Зајдел", Програмом за развој Уједињених нација и Владом Холандије.


Устав
Текст новог Устава Републике Србије, који су посланици Народне скупштине једногласно изгласали 30. септембра 2006. године
  DOC (MS Word)
  PDF (Adobe Acrobat)

Мултимедија
ВИДЕО: Гласање о Уставу у Народној скупштини (извор: Радио-телевизија Србије)

Документи
  Меморандум о међусобном разумевању Руске Федерације и СЦГ
  Повеља о људским и мањинским правима
  Бирачки списак (октобар 2003. године)
  Закон о сарадњи СРЈ са Хашким трибуналом

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs