Копаоник, 6. март 2018. године – Министар рударства и енергетике у Влади Републике Србије Александар Антић истакао је данас да су покренуте велике инвестиције у области енергетике и да ће наша земља до 2020. добити нове енергетске објекте укупне снаге од 1.000 мегавата струје.
Антић је, на отварању трећег дана Копаоник бизнис форума, на пленарној сесији "Инфраструктура и инвестициони мултипликатор", најавио да ћемо до 2020. године имати нових 1.000 мегавата на мрежи, што су значајни пројекти који ће капитално утицати на сигурност наше енергетике у дугом низу година.
Он је додао да ће до краја марта ресорно министарство имати коначну инвестициону одлуку за проширење капацитета гасног складишта Банатски двор са 450 милиона кубика на 750 милиона до милијарду кубика.
Такође, како је додао, биће повећана експлоатациона могућност Банатског двора са четири милиона кубика на 10 милиона кубика дневно, што је веома значајно за енергетску стабилност Србије.
Министар је подсетио на то да је последњи велики енергетски објекат у Србији отворен пре више од 30 година, и нагласио да је сада више од три милијарде евра у инвестиционом циклусу у енергетском сектору и да се спроводи агресивна инвестициона политика.
Према његовим речима, од 1.000 мегавата који се тренутно граде више од 500 је из обновљивих извора енергије, од чега највише из снаге ветра, односно 450 мегавата.
Већ ове године на мрежи се очекује 250 мегавата – из ветропарка Алибунар 48 мегавата, из Ковачице 105 мегавата и Чибука приближно 100 мегавата, прецизирао је он и додао да је следеће године предвиђено још додатних 250 мегавата.
Антић је подвукао да ће 2020. године на мрежи бити и нови блок у Костолцу од 350 мегавата, што ће капитално утицати на сигурност наше енергетике.
Истовремено, министар је најавио да би најкасније у мају или јуну требало да буде објављен тендер за избор стратешког партнера за РТБ Бор, а услов ће бити да стратешки партнер обезбеди 300 до 330 милиона долара за инвестиције у ово предузеће.
Он је пренео да су за овај басен заинтересоване велике кинеске, руске и канадске компаније, које већ месецима уназад прате пословање РТБ Бор.